Chybí dostatek elektrické energie na fungování umělé inteligence. Vláda USA chce jednat s technologickými společnostmi o rozšířené poptávce po elektřině

energie
Autor: Alexandra_Koch/ Zdroj: Pixabay

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena chce urychlit jednání s technologickými společnostmi, protože jejich požadavky na elektřinu pro napájení datových center umělé inteligence stále rostou. Axios uvádí, že to může zahrnovat více jaderné energie, a diskutoval o tom s ministryní energetiky Jennifer Granholmovou.

Rostoucí potřeba energie je „problém“, řekla Granholmová agentuře Axios, přičemž jasně odlišila tuto poptávku od samotné umělé inteligence. „Samotná UI není problém, protože UI by mohla pomoci problém vyřešit,“ řekla podle publikace Granholmová minulý týden.

Jedním z řešení potřeby energie může být jaderná energie. Zpráva naznačuje, že ministerstvo energetiky zvažuje myšlenku, že by technologické společnosti s obrovskými datovými centry pohánějícími modely AI mohly potenciálně umístit v blízkosti „malé jaderné elektrárny“.

Podle amerického Úřadu pro energetické informace (U.S. Energy Information Administration) by v roce 2023 mělo být v USA přibližně 18,6 % elektřiny vyrobeno z jaderné energie. Minulý týden byla Granholmová v Michiganu poté, co ministerstvo energetiky schválilo půjčku ve výši 1,52 miliardy dolarů na obnovení provozu jaderné elektrárny. Pokud se ministerstvu energetiky podaří přimět technologické společnosti, aby se zapojily do využívání jaderné energie, mohlo by to vyřešit potřeby výpočetní techniky s umělou inteligencí a také urychlit využívání čisté energie ve Spojených státech.

Některé z těchto velkých technologických společností již začaly intenzivně investovat do jaderné fúze, ano, do fúze, přestože v současné době neexistují žádné komerčně životaschopné fúzní reaktory. Společnost Microsoft loni podepsala dohodu o nákupu energie z generátoru jaderné fúze společnosti Helion Energy. Vzhledem k tomu, že společnosti Microsoft a OpenAI údajně diskutují o novém superpočítači, který by mohl spotřebovat „nejméně několik gigawattů“ energie, je potřeba čisté a dostupné energie zjevně prioritou.

Axios naznačuje, že další možností je jaderné štěpení s využitím malých modulárních reaktorů. To však může být drahá varianta a Granholmová uvedla, že se ministerstvo energetiky „snaží rozluštit tento problém“, aby snížilo náklady a společnosti byly ochotnější o reaktorech uvažovat.

Společnosti jako Microsoft, Google, OpenAI, Amazon a Meta zjevně nepolevují ve výstavbě datových center a zaměřují se na výzkum umělé inteligence, která se stává další velkou věcí. Čipy Nvidia a AMD, stejně jako vlastní čipy dalších společností, vyžadují dostatek výkonu. Například nová generace Blackwell GB200 NVL72 od společnosti Nvidia by mohla spotřebovat hodně přes 100 kW na jeden rack. Když v jednom datovém centru uvíznou desítky tisíc, nebo dokonce miliony čipů, může být zapotřebí megawattů a dokonce i gigawattů dostupného výkonu. Potřeba energie rozhodně nezmizí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: axios.com, edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *