Ruští hackeři patří ke špičce. Nově používají ChatGPT k různým kybernetickým zločinům
Hackeři v Rusku se snaží obejít omezení na ChatGPT a využít ho ke svým podlým cílům. Společnost Check Point Research (Izrael) působí v oblasti IT bezpečnosti. Není to tak dávno, co tato společnost narazila na utajované fórům, kde našla mnoho důležitých témat. Zde hackeři diskutují o různých metodách přístupu k ChatGPT. Patří mezi ně používání ukradených platebních karet k placení uživatelských účtů na OpenAI, obcházení omezení a používání „místní pololegální online SMS služby“.
ChatGPT je nový chatbot s umělou inteligencí, který si získal velkou pozornost díky své všestrannosti a snadnému použití. Není však dostupný ve všech zemích světa. Uživatelé z Ruska, Běloruska, Číny, Íránu, Venezuely a dalších zemí jej nemohou používat. Před pár dny se k nim přidala i Ukrajina.
Nenechte si ujít
ChatGPT je zlatým nálezem pro hackery
Odborníci na kybernetickou bezpečnost již zaznamenali, že hackeři tento nástroj používají k vytváření phishingových e-mailů a také kódu pro škodlivá makra v Office souborech. Přitom je to pouze pár týdnů, kdy se bezpečnostní společnost dozvěděla o tomto zásadním problému. I když se to nemusí zdát, tak uměla inteligence je v tomto směru velmi zrádná. Po jednoduchých dotazech chatbot napsal kódy, které lze použít pro malware.
OpenAI ukládá řadu omezení. Hackeři tak musí kvůli válce na Ukrajině překonávat ještě další překážky. Ukazuje se však, že tyto překážky nejsou žádný problém. „Obejít opatření OpenAI, která omezují přístup k ChatGPT pro určité země, je snadné. Právě teď vidíme, jak se hackeři v Rusku snaží obejít geofencing a využít ChatGPT ke svým nekalým cílům. Kyberzločinci mají ChatGPT rádi, protože technologie umělé inteligence, která za ním stojí, může hackerům zefektivnit práci,“ říkají odborníci.
Mnoho hackerů se snaží vydělat na rostoucí popularitě tohoto nástroje. V App Store se například objevila aplikace, která se vydávala za chatbota. Její předplatné stálo asi 10 dolarů (měsíčně). Podobné aplikace se našly i na Google Play, kde si účtovaly až 15 dolarů za použití.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: root-nation.com