Sci-fi nebo realita? Evropská komise plánuje umístit datové centrum do vesmíru

Evropská komise
Datové centrum / Autor fotografie: Akela999 / Zdroj fotografie: Pixabay

Změna klimatu je celosvětovým problémem s tím, že je vynaloženo od některých států opravdu velké úsilí k tomu, aby snížily dopad změny klimatu. Bohužel některé státy na to nemají finanční prostředky a někde zase jejich vůdce jakoukoli změnu klimatu ignorují. Další jsou zase pokrytečtí jako Spojené státy, které jsou jedním z největších zastánců boje proti změně klimatu. Poučují Afriku, Asii a v některých případech i Evropu, ale jsou to právě jejich společnosti, jež nejvíce znečišťují ovzduší.

V nedávném průzkumu skončilo hned 6 amerických společností mezi 10 největšími znečišťovateli planety. Jiné regiony se na to koukají zcela jinak, a tak berou změnu klimatu vážně jen do určité míry. Mezi takové regiony patří Evropa, ve které začíná Evropská komise zkoumat nové způsoby toho, jak snížit dopad datových center na klima. Rovněž usiluje o snížení dopadu na klima počítačovými zařízeními.


Nenechte si ujít:


Podle posledních zpráv Evropská komise plánuje vypuštění datových center do vesmíru. Studie proveditelnosti pod vedením EK ASCEND (Advanced Space Cloud for Net Zero Emissions and Data Sovereignty in Europe) je součástí programu Evropské unie „Horizon Europe“. Tento projekt má finanční podporu ve výši 2 milionů eur.

Plán Evropské komise počítá s tím, že vybuduje datová centra, která budou výhradně poháněná solárními panely. Ty mají poskytnout až stovky megawattů elektřiny. Datová centra ve vesmíru budou propojena se Zemí pomocí optické komunikace. Podle společnosti a zároveň partnera tohoto projektu, Thales Alenia Space, má EU již základní technologii, která by umožnila tento projekt zahájit.

Bohužel pořád existuje riziko toho, že by rakety mohly rovněž do ovzduší vypouštět poměrně hodně uhlíkových emisí, a tak si ještě musí Evropská komise nechat vypracovat posudek, který jí ukáže, jak velký má datové centrum ve vesmíru smysl. Druhým cílem je demonstrovat to, že se budeme moct na takovou technologii spolehnout. V každém případě je pro světové klima dobrá, že se takto Evropská komise o něj stará.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *