Stíhací letouny F-35 Lightning II mohou po několika letech odstávky a dalšího vývoje létat v bouřce. Žádný blesk už je z nebe údajně nesundá
Po letech omezení, která měla zabránit katastrofě, je nejrozšířenější verzi stíhačky F-35 Joint Strike Fighter, přezdívané Lightning II, konečně povoleno létat v bouřce. S tímto druhem počasí měl bojový letoun paradoxně vážné problémy.
Tento pokrok přichází po dlouhém laborování se systémem ochrany proti bleskům letounu F-35A, který měl několik problémů, kvůli nimž muselo ministerstvo obrany zakázat letounu létat v blízkosti špatného počasí. „Formální zrušení omezení pro ochranu F-35A před blesky bylo zveřejněno 19. března,“ řekl serveru Business Insider mluvčí Společné programové kanceláře F-35 Russell Goemaere.
- Varianta stíhacího letounu F-35 může po letech omezení létat i během bouřky.
- Ministerstvo obrany tuto změnu vysvětluje pokrokem při zajišťování bezpečnosti a funkčnosti letounu v případě zásahu bleskem.
- Blesky byly dlouho hlavním, a ironickým, problémem pro F-35, přezdívaný Lightning II.
Omezení, které od června 2020 zakazovalo letounům F-35A, konvenční vzletové a přistávací variantě, létat v okruhu 25 mil od blesků, bylo zrušeno po zásadní opravě palubního systému generování inertního plynu neboli OBIGGS. Goemaere uvedl, že oprava zahrnovala „robustnější“ hardwarovou konstrukci OBIGGS a také aktualizace softwaru.
Systém OBIGGS je navržen tak, aby nahradil hořlavý plyn v palivové nádrži proudového letadla, například kyslík, materiálem, v tomto případě vzduchem obohaceným dusíkem, který se nezapálí ani nevybuchne. Ochranné systémy mají zabránit tomu, aby blesk usmažil systémy letadla, způsobil požár na palubě nebo, v nejhorším případě, katastrofální výbuch.
„Testování těchto opatření bylo kombinací laboratorních a letových zkoušek,“ dodal Goemaere a poznamenal, že „oprava obnovuje provozní schopnosti a zároveň zajišťuje větší bezpečnost pilotů a letadel.“ Odmítl uvést konkrétní podrobnosti nebo počet upravených letadel či letadel v procesu úprav „z důvodu obav o provozní bezpečnost“.
Problémy se systémem inertizace palivových nádrží letounu F-35 se sice objevily až v posledních letech, ale ministerstvo obrany se s nimi potýkalo přinejmenším od roku 2009, jak bylo zdůrazněno ve zprávě o provozních zkouškách a hodnoceních o několik let později. Ve zprávě z roku 2012 se uvádí, že „testy systému inertizace palivových nádrží v roce 2009 odhalily nedostatky v udržování požadovaných nižších hladin kyslíku v palivových nádržích, aby se zabránilo explozím palivových nádrží“.
„Systém podle zprávy „není schopen udržet palivovou nádrž inertní v některých kritických částech simulovaného profilu mise. Program přepracovává palubní systém generování inertních plynů (OBIGGS), aby poskytoval požadovanou úroveň ochrany před ohrožením a před explozí palivové nádrže vyvolanou bleskem.“
Pozdější zprávy uváděly, že F-35, ohromně nákladný program, který musel překonat řadu problémů, dosáhl po přepracování v této otázce pokroku. Omezení létání bylo zrušeno v roce 2014. Poté se však v roce 2020 objevily další problémy. Cílem bylo, aby omezení mohla být zrušena v roce 2022, ale v té době byly zjištěny další nedostatky. Další dvě varianty tohoto letounu, varianta F-35B s krátkým vzletem a svislým přistáním a stíhačka F-35C na letadlové lodi, neměly přesně stejné problémy s blesky, ale i u nich se vyskytly problémy.
Když mluvil o nejnovější opravě pokročilého stíhacího letounu páté generace stealth, Goemaere uvedl, že zásluhu na tom mají „vládní a průmysloví inženýři, kteří uplatňovali technickou přísnost, prováděli analýzy a rozhodovali na základě dat, aby překonali problémy, které byly identifikovány v roce 2022.“
Autor: Lukáš Drahozal