Tohle se USA nebude líbit. Mobilním telefonům Huawei se opět začíná dařit

Huawei
Zdroj: Svět Huawei

Společnost Omdia nedávno zveřejnila statistickou zprávu o celosvětovém trhu s mobilními telefony v prvním čtvrtletí letošního roku. V tomto čtvrtletí klesly celosvětové dodávky mobilních telefonů meziročně o 12,7 % a meziměsíčně o 11,1 %. 

Pokud jde o značky, mezi TOP10 zaznamenala obrovský meziroční nárůst dodávek pouze společnost Huawei. Ze zprávy vyplývá, že tato společnost dosáhla růstu dodávek o 14,3 %, podílu na dodávkách ve výši 2 % a objemu dodávek ve výši 6,5 milionu kusů. Agentura poukazuje na to, že ačkoli se dodávky společnosti Huawei dvě po sobě jdoucí čtvrtletí snižovaly, v každém případě ve srovnání s obdobím před rokem je nyní Huawei v relativně lepší pozici.

Téměř všechny ostatní značky zaznamenaly dvouciferný meziroční pokles. Pouze Apple byl na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí loňského roku. Co se týče ztrát, meziroční i mezičtvrtletní poklesy značky Realme byly v tomto čtvrtletí nejvyšší. V případě jeho dodávek se na prvních pěti místech umístily společnosti Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO (včetně OnePlus) a vivo. Na šestém až desátém místě jsou Transsion, Honor, Motorola, Realme a Huawei. Je docela zajímavé, že Huawei je v první desítce navzdory všem problémům, se kterými se potýkal.

Prodej mobilních telefonů Huawei od roku 2019

Přední čínská technologická společnost Huawei je v posledních letech jednou z nejrychleji rostoucích značek mobilních telefonů. Od roku 2019 jsou však prodeje společnosti v důsledku různých faktorů poměrně špatné. Určitou roli sehrál COVID-19, ale hlavním důvodem je napětí mezi USA a Čínou. Všichni samozřejmě víme, že Huawei čelí zákazu, který společnosti situaci neusnadňuje. Huawei je však nyní ve srovnatelně lepší pozici.

Prodeje společnosti Huawei v roce 2019

V roce 2019 společnost Huawei předstihla Apple jako druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě. V té době byla čínská značka až za Samsungem. K dobrým výsledkům společnosti přispěly konkurenceschopné ceny, inovativní technologie a silná pozice na čínském trhu.

Celosvětové dodávky mobilních telefonů Huawei se v roce 2019 zvýšily o 16,5 % a dosáhly celkem 240 milionů kusů. K tomuto vysokému prodeji přispěla silná poptávka v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Na těchto trzích byly mezi uživateli oblíbené levné a funkčně bohaté mobilní telefony Huawei.

Růst prodeje společnosti však zbrzdilo rozhodnutí vlády USA zařadit společnost na seznam subjektů. To omezuje americké značky v obchodování se společností Huawei. To vedlo k problémům v dodavatelském řetězci a čínská společnost byla nucena najít alternativní dodavatele svých klíčových dílů.

Prodej společnosti v roce 2020

Dopad zákazu obchodu ze strany USA na prodeje společnosti Huawei se v roce 2020 projevil výrazněji. Přestože pandemie COVID-19 způsobila celkový pokles celosvětových prodejů mobilních telefonů, celosvětové dodávky mobilních telefonů Huawei se v roce 2020 snížily o 22 %. Společnost byla schopna dodat pouze 190 milionů kusů.

Pokles tržeb společnosti byl způsoben především nemožností získat přístup ke klíčovým součástkám od amerických dodavatelů. Mezi ně patří operační systém Android od společnosti Google, respektive jeho GMS služby. To donutilo čínského velikána vyvinout vlastní systém a ekosystém aplikací. HarmonyOS je vlastní systém společnosti Huawei. V současné době společnost nebyla schopna tento systém zavést mimo Čínu.

Prodeje společnosti v Číně však zůstaly v roce 2020 silné. Společnost si dokázala udržet pozici vedoucí značky mobilních telefonů v zemi. Přispěla k tomu silná poptávka po mobilních telefonech Huawei střední a nízké třídy. Tyto mobilní telefony byly oblíbené mezi čínskými uživateli, kteří hledali levná, ale přitom kvalitní zařízení.

Prodej společnosti v roce 2021

Prodeje společnosti v roce 2021 byly i nadále ovlivněny zákazem obchodu v USA a také pandemií COVID-19. Celosvětové dodávky mobilních telefonů společnosti se v 1. čtvrtletí 2021 snížily o 44 %. Celkem se jí podařilo dodat pouze 17 milionů kusů. Důvod poklesu je stejný jako v roce 2020. Společnost není schopna uvést na trh mobilní telefony s technologií sítě 5G. To společnosti Huawei ztížilo možnost konkurovat ostatním předním značkám mobilních telefonů.

Společnost si však na čínském trhu udržuje silnou pozici. V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhl podíl společnosti na čínském trhu 43 %. To bylo způsobeno silnou poptávkou po mobilních telefonech Huawei střední a levné třídy. Teprve nyní má společnost vlastní ekosystém aplikací a služeb a vydělává určité finanční prostředky.

Prodeje společnosti v roce 2022

V roce 2022 se čistý zisk čínské společnosti oproti předchozímu roku propadl o 69 % na 35,6 miliardy jüanů, tedy něco málo přes 5 miliard dolarů. Jednalo se o obrovský pokles zisku, který byl z velké části způsoben zákazem, který na společnost uvalily Spojené státy. V první polovině roku 2022 se tržby společnosti propadly o necelých 6 % kvůli pandemii Covid-19 a obchodnímu soupeření mezi USA a Čínou, které zasáhlo tržby. V roce 2022 se společnosti podařilo dodat na trh 133 milionů kusů. To je nárůst oproti předchozímu roku.

Zakladatel a šéf společnosti Ren Zhengfei nedávno v uniklém memorandu zaměstnancům sdělil, že společnost bojuje o přežití. Navzdory problémům zůstává Huawei významným hráčem v technologickém průmyslu

Pomalá cesta zpět na vrchol

Prodejní výsledky společnosti od roku 2019 výrazně ovlivnily různé faktory, včetně obchodních omezení USA, narušení dodavatelského řetězce a pandemie COVID-19. Navzdory těmto problémům si společnost nadále udržuje silnou pozici na čínském trhu, kde zůstává vedoucí značkou chytrých telefonů.

Do budoucna bude muset čínská společnost najít způsoby, jak překonat problémy způsobené obchodními omezeními USA a narušením dodavatelského řetězce, a zároveň investovat do výzkumu a vývoje, aby si udržela konkurenceschopnost na globálním trhu s chytrými telefony. Ačkoli prodejní výsledky společnosti byly v posledních letech ovlivněny, její inovativní technologie a silná známost značky naznačují, že má potenciál odrazit se ode dna a znovu získat pozici jedné z předních světových značek chytrých telefonů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *