Válka mezi USA a Čínou se opět vyostřuje. Americký zákonodárce požaduje přerušení veškerých dodávek pro Huawei

Huawei
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Dobrodružství smartphonů Huawei je bezpochyby jedním z nejsmutnějších příběhů poslední doby v technologickém světě. Není to tak dávno, co společnost, která bojovala o vedoucí postavení na trhu, ztratila většinu svých uživatelů ve prospěch konkurence ve všech zemích mimo Čínu. Hlavním důvodem je embargo uvalené Spojenými státy. Od roku 2019 má Huawei zakázáno spolupracovat se všemi americkými společnostmi, včetně služeb Googlu.

Přestože společnost stále vyrábí skvělé telefony, jako je Mate 60, a daří se jí přitahovat pozornost uživatelů. To vše se však může brzy ještě zhoršit. Jeden z amerických zákonodárců vyzývá americké ministerstvo obchodu, aby ukončilo veškerý vývoz technologií pro Huawei a přední čínskou polovodičovou firmu SMIC. Zde jsou podrobnosti k tomuto tématu.

Společnostem Huawei a SMIC hrozí ztráta přístupu k technologiím v USA

Americký zákonodárce vyzývá vládu USA, aby zastavila vývoz technologií společnostem Huawei a SMIC poté, co byly v zařízení Huawei Mate 60 objeveny nové čipy, které údajně mohou porušovat obchodní omezení. Zástupce Michael Gallagher, předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, ve svém prohlášení uvedl, že nové čipy „by pravděpodobně nemohly být vyrobeny bez americké technologie“ a že společnost SMIC mohla porušit pravidlo ministerstva obchodu o přímých zahraničních výrobcích. To podle něj ohrožuje národní bezpečnost. Nutno podotknout, že Michael Gallagher doposud nedoložil jediný důkaz toho, že nové procesory od Huawei porušují nějaké americké patenty, případně snad vykrádají nějaké americké technologie.

Gallagherův návrh pravděpodobně narazí na odpor některých podniků, které tvrdí, že by poškodil ekonomiku USA. On však tvrdí, že je to nezbytné pro ochranu národní bezpečnosti. Jak zmiňujeme výše, Huawei je pod sankcemi USA od roku 2019, kdy Trumpova administrativa zařadila společnost na obchodní černou listinu kvůli obavám o národní bezpečnost.

Sankce ztížily společnosti Huawei získávání komponentů, které potřebuje k výrobě svých produktů. Proto si většinu důležitých komponent začala společnost Huawei vyvíjet a vyrábět sama. Gallagher však tvrdí, že tyto sankce nebyly dostatečné. Chce obě společnosti zcela odříznout od amerických technologií. Není jasné, zda americká vláda Gallagherovu výzvu vyslyší. Jeho návrh je však známkou rostoucího napětí mezi USA a Čínou v oblasti technologií.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *