Vesmírný dalekohled Jamese Webba má poruchu. Může to ukončit jeho pozorovací misi?

Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Autor: Daniel Roberts / Zdroj: Pixabay

Vesmírný dalekohled Jamese Webba byl do vesmíru nasazen na začátku tohoto roku. Ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země věrně posílá neuvěřitelné snímky vesmíru. Nic však není dokonalé, ani teleskop za 10 miliard dolarů. Jeden z pozorovacích mechanismů JWST se setkal s problémem, a tak inženýři mise již pracují na nalezení řešení.

Dne 24. srpna byl mechanismus MRS vystaven „zvýšenému tření“ při přípravě na vědecké pozorování, uvedla NASA na svém blogu. Vesmírná agentura svolala zasedání komise, aby posoudila nejlepší způsob řešení problému. Vzhledem k tomu, že komise pracuje na analýze problému a vypracovává strategii jeho řešení, NASA dočasně pozastavila pozorování.

MRS je součástí přístroje pro střední infračervenou oblast spektra (MIRI), který využívá kameru a spektrograf k pozorování světla ve střední infračervené části spektra. MIRI má čtyři režimy pozorování: vizualizaci, koronografické zobrazování, spektroskopii s nízkým rozlišením a spektroskopii se středním rozlišením.


Nenechte si ujít:


Podle NASA je porucha způsobena mechanismem, který umožňuje měnit režimy pozorování mezi krátkými, středními a dlouhými vlnami. Problém se ukázal být v zařízení, které tyto režimy přepíná. Proto jsou pozorování díky MIRI pozastavena.

„James Webb obecně funguje dobře a pokračuje ve své vědecké misi. Ostatní tři pozorovací režimy MIRI – vizualizace, spektroskopie s nízkým rozlišením a koronografie – fungují normálně a zůstávají přístupné vědeckým pozorováním,“ napsala vesmírná agentura.

James Webb nás nedávno ohromil snímky sousedních planet Marsu a prstenců Neptunu. Předpokládá se, že Webb bude pracovat přibližně 20 let nebo i déle, takže bychom měli v budoucnu očekávat další poruchy, ale doufáme, že observatoř bude schopna během své vědecké vesmírné mise překonat několik technických problémů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: universemagazine.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *