Výroba 5nm procesorů byla v Číně pokořena, i když dle sankcí USA to mělo trvat ještě 5 let. Společnost SMIC spolu s Huawei chystá nový procesor

Huawei
Zdroj: Pixabay / Autor: TheDigitalArtist

Společnost SMIC je klíčovým výrobcem čipů Kirin společnosti Huawei, jako jsou Kirin 9000S a 9010. Oba tyto SoC jsou vyráběny 7nm procesem, zatímco společnost údajně vyvíjí vlastní 5nm výrobní proces na výrobu čipů.

Nové zprávy společností Business Korea a Hankyung nyní naznačují, že SMIC tohoto milníku úspěšně dosáhla. To znamená, že jejich 5nm proces je nyní připraven pro plnohodnotnou výrobu čipů.

To je neuvěřitelný výkon, zejména vzhledem k problémům s infrastrukturou, se kterými se SMIC potýkal kvůli vývozním omezením USA. Zprávy však naznačují, že nový 5nm výrobní proces společnosti SMIC spoléhá na starší hlubokou ultrafialovou litografii (DUV) namísto pokročilejší technologie extrémního ultrafialového záření (EUV).

DUV litografie využívá k leptání obvodových vzorů na křemíkové destičky hluboké ultrafialové světlo o vlnové délce přibližně 193 nm.Naproti tomu EUV litografie používá mnohem kratší ultrafialové světlo (přibližně 13,5 nm). Tato kratší vlnová délka umožňuje vytvářet jemnější prvky, což umožňuje výrobu výkonnějších a efektivnějších čipů. EUV je proto považováno za zásadní pro dosažení nejpokročilejších návrhů čipů.

Důvodem neschopnosti společnosti SMIC přijmout technologii EUV je přetrvávající napětí mezi USA a Čínou. Společnost ASML, která je klíčovým dodavatelem litografických strojů EUV, je omezena americkými vývozními pravidly, která jí brání dodávat svou technologii čínským výrobnám, jako je SMIC. Společnost SMIC se proto musí u své 5nm výrobní technologie spoléhat na litografii DUV.

Navzdory obavám o výnosy bude Huawei pravděpodobně používat procesory vyrobené pomocí nové 5nm technologie společnosti SMIC ve své nadcházející řadě Mate 70. Kromě toho se proslýchá, že nový notebook Huawei s čipem Kirin pro osobní počítače bude údajně výkonem konkurovat čipu M2 od společnosti Apple. Zda mají tyto zvěsti nějaký pravdivý základ, se teprve uvidí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: businesskorea.co.kr, hankyung.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *