Zákazníci se pěkně prohnou. Procesor Snapdragon 8 Gen 2 stojí více než Apple A16 Bionic

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 / Zdroj: Qualcomm

Pokud to nevíte, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a Apple A16 Bionic se vyrábějí hromadně stejným postupem. Oba využívají výrobní technologii N4 společnosti TSMC. Vzhledem k tomu by se dalo předpokládat, že výroba obou čipových sad stojí stejně. To by následně znamenalo, že jejich pořízení stojí stejně, že?

Ne tak docela! Na pořízení Snapdragonu 8 Gen 2 od Qualcommu museli výrobci vynaložit více, než kolik stála společnost Apple výroba A16 Bionic. Jinými slovy, Qualcomm na svůj čipset nasadil mnohem vyšší cenovku, než jaká ve skutečnosti je. A špatnou zprávou je, že totéž se stane i s chystaným Snapdragonem 8 Gen 3.

Výrobce stojí jeden kus Snapdragonu 8 Gen 2 160 dolarů.

Derrick (@lasterd80) trochu zapátral na trhu. Pokud nevíte, kdo Derrick je, je spolehlivým zdrojem pro získání interních informací o technologickém průmyslu. Podle jeho zjištění Qualcomm stanovil cenu Snapdragonu 8 Gen 2 přiměřeně vyšší, než jsou výrobní náklady.

Přesněji řečeno, výrobci musí zaplatit 160 dolarů za jeden kus Snapdragonu 8 Gen 2. Pokud nyní uvažujete o poměrně dostupném telefonu s tímto čipsetem, budete muset utratit kolem 700 dolarů. Například model Nubia Red Magic 8 Pro má startovací cenu 649 dolarů.

Aby tedy Nubia získala Snapdragon 8 Gen 2, musela utratit přibližně 25 % maloobchodní ceny zařízení. A 25 % není zrovna malé procento za jedinou součástku. Není divu, že vlajkové smartphony udělaly oproti loňsku cenový skok. Koneckonců, pokud jedna základní součástka stojí 160 dolarů, nemohou výrobci získat smysluplné marže, aniž by zvýšili ceny na trhu.Jak vypadá srovnání s Apple A16 Bionic

Pokud vás to zajímá, Apple A16 Bionic stojí 110 dolarů za kus. A zajímavé je, že ve srovnání s A15 Bionic potřeboval Apple na výrobu A16 Bionic vynaložit 2x více peněz. I s vidinou vyšších výrobních nákladů Apple udržel ceny čipových sad nižší než u Snapdragonu 8 Gen 2.

Přesněji řečeno, je o 50 dolarů levnější. Srovnání výkonu mezi Apple A16 a Snapdragonem 8 Gen 2 však zvýšenou cenovou strategii Qualcommu neospravedlňuje. Nesmíte však zapomínat, že Apple vyrábí čipovou sadu pro svá vlastní zařízení. To znamená, že je Apple neprodává jiným výrobcům zařízení. Apple se tedy nemusí starat o to, aby ze svých čipových sad měl zisk. Místo toho cupertinský gigant vydělává na prodeji svých zařízení.

Na druhou stranu Qualcomm potřebuje na svých čipech Snapdragon 8 Gen 2 vydělávat. Na rozdíl od společnosti Apple nemá Qualcomm komerční řadu telefonů, které by prodával. Takže jakékoliv peníze Qualcomm získá, získá pouze z prodeje čipových sad. Ale i tak si myslíme, že nutit výrobce platit 160 dolarů je dost drahé.

Co nadcházející Snapdragon 8 Gen 3

Při pohledu na ceny Snapdragonu 8 Gen 2 je možné, že se Qualcomm bude držet stejné strategie i u Snapdragonu 8 Gen 3. Qualcomm navíc při výrobě 8. generace 3 přešel na pokročilejší proces N4P. To nevyhnutelně zvýší výrobní náklady.

Šance, že se v roce 2023 dočkáme levných vlajkových lodí, je tedy velmi nízká. A po této analýze dává velký smysl, proč Samsung plánuje použít Exynos pro některá zařízení Galaxy S24. Ale vzhledem k tomu, jak dobrou pověst má Qualcomm, mám pocit, že spotřebitelé budou stále dávat přednost Snapdragonu 8. generace před Exynosem 2400.

Pokud se však Samsungu podaří dosáhnout svého, Qualcomm by mohl konečně změnit svou cenovou strategii a začít prodávat své čipové sady za mnohem rozumnější ceny. Také MediaTek by mohl se svým Dimensity 9300 změnit finanční poměry.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wccftech.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *