Čína v zájmu národní bezpečnosti omezuje vývoz grafitu. Ten je přitom důležitým materiálem pro baterie elektrických vozidel

Čína
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Odborníci považují tento krok za nezbytný k ochraně bezpečnosti čínského průmyslového dodavatelského řetězce v situaci, kdy USA stupňují represe v oblasti technologií.

Čína v pátek optimalizovala kontroly vývozu některých kategorií grafitu, klíčového materiálu pro baterie do elektromobilů, a to v rámci ochrany národní bezpečnosti a zájmů. Odborníci tvrdí, že tento krok je zásadní a nezbytný pro zajištění stability čínského dodavatelského řetězce v souvislosti se stupňujícími se represemi a omezeními vůči čínskému high-tech sektoru ze strany Západu.

Čínská Generální správa cel a Ministerstvo obchodu (MOFCOM) v pátek společně vydaly oznámení o zavedení kontrol vývozu některých druhů vysoce citlivých položek grafitu, klíčového materiálu používaného v bateriích pro elektromobily.

Podle nových opatření bude Čína s platností od 1. prosince vyžadovat, aby vývozci žádali o povolení k vývozu některých vysoce citlivých grafitových položek. Čína je největším světovým výrobcem a vývozcem grafitu.

Druhy vysoce citlivých grafitových položek již byly pod dočasnými kontrolami, uvedlo ministerstvo MOFCOM, a nyní se stávají oficiálními. Mezitím byly zrušeny dočasné kontroly pěti druhů grafitových položek s nízkou důležitostí, které se používají především v navazujících průmyslových odvětvích, jako je ocelářství, metalurgie a chemický průmysl.

Zavedení kontrol vývozu konkrétních grafitových položek je běžnou mezinárodní praxí. Tento krok Číny je pravidelnou úpravou s cílem lépe chránit svou národní bezpečnost a zájmy a není zaměřen na žádnou konkrétní zemi nebo region, uvedlo ministerstvo MOFCOM ve svém prohlášení.

Tento krok přichází poté, co čínská vláda nedávno provedla komplexní posouzení dočasných kontrolních opatření týkajících se grafitových položek v souladu se zákonem o kontrole vývozu a rozhodla se provést optimalizaci, uvádí se v prohlášení. Opatření byla oznámena v době, kdy Západ zvyšuje svůj tlak na čínské společnosti.

V úterý USA dále zpřísnily omezení vývozu čipů a zařízení pro výrobu polovodičů souvisejících s umělou inteligencí do Číny a přidaly řadu čínských subjektů na „seznam subjektů“ pro kontrolu vývozu. Evropská unie rovněž zvažuje uvalení cel na elektromobily vyrobené v Číně, které podle ní těží ze státních dotací.

Vzhledem k tomu, že Západ nadále zintenzivňuje své zadržovací úsilí vůči Číně, staly se kritické materiály pro špičkovou výrobu hlavním bodem hospodářské soutěže a Čína má plné právo přijmout nezbytná opatření na ochranu své vlastní bezpečnosti a zájmů, uvedl v pátek pro Global Times Tian Yun, ekonomický specialista působící v Pekingu.

„Grafit je klíčovým materiálem, který má strategický význam v průmyslu nových energií, a globální hráči si v tomto odvětví tvrdě konkurují,“ řekl Tian. „Lze očekávat, že podobné kroky budou běžnější, pokud budou USA nadále stupňovat sankce v technologické oblasti vůči Číně.“

Čína má vysokou výrobní kapacitu a silné zpracovatelské kapacity grafitových materiálů, nicméně není důvod, aby Čína nadále vyčerpávala své vlastní nerostné zdroje, jen aby jí bylo bráněno v pokračování technologického rozvoje, uvedli odborníci.

Dodali, že nedávná omezení ze strany USA a jejich spojenců, jejichž cílem je odříznout čínské společnosti od průmyslu výroby čipů a elektrických vozidel, jednoznačně poškozují zájmy Číny, pokud jde o průmyslový řetězec.



Sun Qing, čestný prezident Čínské asociace uhlíkového průmyslu, v pátek pro Global Times uvedl, že tento krok bude přínosem pro rozvoj průmyslu. „Domnívám se, že rozhodnutí upravit tato opatření je založeno výhradně na rozvoji průmyslu, bez jakýchkoli dalších úvah zaměřených na třetí stranu,“ řekl.

Sun poznamenal, že citlivé grafitové výrobky mohou být použity pro vojenské účely, letectví a kosmický výzkum, což vysvětluje, proč je tento krok nezbytný pro zachování národní bezpečnosti. Kromě toho odborníci uvedli, že je nezbytné, aby Čína toto nařízení zavedla kvůli ochraně životního prostředí v Číně.

„Musíme se poučit z čínských zkušeností se vzácnými zeminami a nesmíme je nadměrně využívat a vyvážet za nízké ceny,“ řekl Sun a dodal, že vyspělé země jen zřídkakdy rozvíjejí vlastní grafitové doly za účelem ochrany zdrojů.

Podle výroční zprávy US Geological Survey o tomto nerostu pro rok 2023 je Čína hlavním producentem grafitu, který bude v roce 2023 představovat přibližně 65 % celosvětových dodávek. Z hlediska zásob je však Čína na třetím místě na světě, za Tureckem a Brazílií, uvedl v pátek pro Global Times Chen Jing, viceprezident Výzkumného institutu pro technologie a strategie.

„Čínské zdroje grafitu si zaslouží ochranu. Grafit sice nelze považovat za vzácný, ale spoléhat se pouze na čínské zásoby není správné,“ řekl Čchen. Odborníci také upozornili, že téměř všechny země zavádějí kontrolu vývozu klíčových materiálů a čínský krok není přímým zákazem, ale spíše regulací vývozu.

„Aktivní regulace Číny může přimět zemi i celý svět, aby věnovaly větší pozornost významu grafitu v globálním dodavatelském řetězci. To bude prospěšné pro související průmyslová odvětví v Číně i pro globální dodavatelský řetězec,“ uvedl Chen.

Nové nařízení činí z některých grafitových výrobků další kritický materiál, který Čína přidala na seznam kontrolovaných vývozů. S účinností od 1. srpna Čína zavedla kontroly vývozu zboží souvisejícího s galliem a germaniem, které byly rovněž v souladu s mezinárodními normami a nebyly zaměřeny na žádné konkrétní země.

Řada žádostí o vývoz výrobků z galia a germania v souladu s čínskými předpisy byla schválena a vývozci obdrželi vývozní licence, uvedl MOFCOM na zářijové tiskové konferenci.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *