Číně se nelíbí nová omezení ze strany Nizozemska

Číně
Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínské velvyslanectví v Nizozemsku se ostře ohradilo proti nově zavedeným pravidlům. Ta mají za cíl více kontrolovat a omezovat vývoz pokročilých polovodičových zařízení. Velvyslanectví uvádí, že omezení ze strany evropské země odporují zásadám volného obchodu a pravidlům mezinárodního obchodu. Jedná se o již druhou várku omezení namířených proti Číně.

V pátek nizozemská vláda vydala nový soubor pravidel, který nařizuje omezení vývozu konkrétních polovodičových zařízení. Na jednání vlády se rovněž podílely Spojené státy. Ty se zřejmě bojí toho, co by Čína s polovodičovými zařízeními dokázala, a tak se dokonce nabídly k uložení licenčních požadavků na vývoz různých zařízení do šesti čínských objektů. Čínské ministerstvo obchodu zas vydalo prohlášení, ve kterém po Nizozemsku požaduje, aby nebránilo spolupráci v polovodičovém průmyslu a zdrželo se zneužívání kontrol vývozu.

Velvyslanectví Číny vyzvalo Nizozemsko k tomu, aby zvážilo zachování stejných pravidel jako doposud a udrželo vzájemnou spolupráci mezi oběma zeměmi na nynější úrovni. Čína navíc vyjádřila ochotu spolupracovat s Nizozemci na hledání vzájemně výhodných řešení, která podpoří zdravý rozvoj na úrovni ekonomických a obchodních vztahů. Prohlášení podtrhuje častou a různorodou komunikaci mezi oběma stranami v této věci. Čínská vláda zdůrazňuje, že trvá na otevřeném dialogu spolupráce v polovodičovém sektoru s Nizozemskem. Rozhodnutí nizozemské vlády není žádným překvapením. Je přímo v souladu se snahou USA o omezení dodávek high-tech součástek do asijské země.

Můžeme předpokládat, že tento krok bude mít vliv na Čínu a západní země. Polovodičový průmysl je v dnešní době poměrně dost důležitý a nejnovější rozhodnutí napětí kolem zúčastněných stran jenom eskaluje. Podobná omezující rozhodnutí budou mít významné důsledky pro technologický rozvoj té země, kterou postihnou.

V minulosti se Spojené státy zaměřovaly především na omezení komunikačních technologií, jako je 5G, ale to se začíná měnit. Nyní se jako důležité začínají ukazovat polovodiče, které mohou mít koneckonců rozhodující slovo. V rámci polovodičů není Čína pokroková země s tím, že za státy jako je Jižní Korea nebo Japonsko dost zaostává. Nová omezení ji budou v rozvoji dost zpomalovat, o což USA jde.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *