Amerika opět slibuje přísná opatření proti Huawei. Aneb jak jeden malý procesor dokázal vyděsit Spojené státy

Huawei
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Ministryně obchodu Gina Raimondo na otázku, jak bude ministerstvo obchodu reagovat na nedávný průlom ve výrobě čipů v Číně, odpověděla, že USA podniknou „co nejdůraznější“ kroky na ochranu své národní bezpečnosti.

„Pokaždé, když vidíme něco, co nás znepokojuje, důrazně to prošetříme,“ řekla Raimondo v pondělním rozhovoru pro agenturu Bloomberg News a dodala, že tento vývoj je „hluboce znepokojující“.

Tyto poznámky následují po překvapivě úspěšné snaze čínské společnosti Huawei Technologies Co. vyvinout chytrý telefon s poměrně vyspělým procesorem. Společnost, kterou USA zařadily na černou listinu, na výrobě procesoru spolupracovala s partnerem Semiconductor Manufacturing International Corp. Telefon Mate Pro 60 se začal prodávat v srpnu, čímž vyzval v boji o zákazníky iPhone společnosti Apple Inc. a ukázal, že výrobní schopnosti společnosti Huawei jsou propracovanější, než se předpokládalo.

Huawei
Huawei Mate 60 Pro / Zdroj: Huawei

Raimondo je pod rostoucím tlakem republikánů, kteří tvrdí, že čip SMIC je jasným porušením amerických sankcí proti Huawei, a že USA by měly reagovat úplným odříznutím obou společností od jejich amerických dodavatelů.

Raimondová nechtěla potvrdit, že probíhá formální vyšetřování této situace, ale Úřad pro průmysl a bezpečnost jejího ministerstva uvedl, že prověřuje „údajný“ 7nanometrový čip, který pohání telefon Huawei.

„Vyšetřování si vyžádá čas,“ řekla během návštěvy Nashua ve státě New Hampshire. „Víte, potřebujeme, aby se zadrhly. Potřebujeme shromáždit informace. Takže v tuto chvíli řeknu jen to, že to bylo znepokojivé a podnikneme jakékoli kroky, které budou nejsilnější možné, abychom ochránili Ameriku.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning v úterý na pravidelném tiskovém brífinku v Pekingu uvedla, že „USA opakovaně zneužívaly opatření na kontrolu vývozu, a to není v zájmu globálních a průmyslových dodavatelských řetězců“.

USA by podle ní měly splnit svůj slib, že se nebudou snažit Čínu omezovat. Když byla Raimondová v říjnu během svědectví v Kongresu dotázána na telefon Huawei, uvedla, že BIS potřebuje více zdrojů k prosazování svých kontrol, tento požadavek zopakovala minulý víkend na Reaganově národním obranném fóru v Kalifornii.

USA od roku 2019 blokují prodej některých amerických technologií společnosti Huawei. V posledních několika letech Bidenova administrativa rovněž zavedla rozsáhlé kontroly vývozu pokročilých počítačových čipů, a nástrojů používaných k jejich výrobě do druhé největší ekonomiky světa.

Úředníci ve Washingtonu sepsali tyto vývozní předpisy v koordinaci se svými protějšky v Nizozemsku a Japonsku, kde sídlí přední světoví výrobci zařízení pro výrobu čipů: ASML Holding NV a Tokyo Electron Ltd. Trvalo však několik měsíců, než se Amsterdam a Tokio připojily k omezením pro Čínu, což Číně poskytlo čas na vytvoření zásob zařízení před očekávaným omezením.

Agentura Bloomberg News v říjnu uvedla, že společnost SMIC vyrobila čip pro Huawei pomocí takzvaných imerzních ultrafialových strojů společnosti ASML v kombinaci s nástroji jiných společností.

Na otázku, zda USA koordinují vyšetřování čipu SMIC s Nizozemskem, Raimondo opět odmítl potvrdit, že vyšetřování probíhá.

„Ale jako samozřejmost bych řekla, že budeme jednat s našimi spojenci při provádění této vyšetřovací práce,“ řekla. „Mluvili bychom s našimi spojenci, mluvili bychom se společnostmi, budeme mluvit s našimi zdroji na místě atd.“

„Jsme v docela pravidelném kontaktu s Nizozemskem a se společností ASML, protože jsou našimi partnery při těchto kontrolách vývozu,“ pokračovala. „Mluvím s nimi docela pravidelně, a to nejen o tomto vyšetřování.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: huaweicentral.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *