Čínské společnosti musí začít používat domácí čipy, aby mohly zmenšit mezeru vůči konkurenci

Čínské společnosti
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Čínské společnosti nikdy neoplývaly nějakou velkou čipovou základnou. Spoléhaly se spíše na zahraniční společnosti, jako je TSMC, což se nakonec ukázalo jako chyba. Spojené státy uvalily na Čínu sankce a ta byla zcela bezbranná. I proto začal Huawei pumpovat peníze do největšího výrobce čipů v Číně – SMIC. To přineslo své ovoce, a tak má čínský gigant nyní domácí čip, na který se nepoužily americké technologie.

Na světové počítačové konferenci v tomto roce místopředseda Huawei Xu Zhijun uznal, že čínské čipy, servery a počítače zaostávají za zahraniční konkurencí. Domnívá se však, že tuto konkurenci postupně doženou, pokud čínské společnosti nezanevřou na domácí produkty. Podle místopředsedy by propast byla nyní ještě větší, kdyby se Huawei nezačal naplno věnovat použití domácí technologie k výrobě čipů.

Čínský počítačový průmysl se nyní odvíjí ve třech různých směrech. Tím prvním je X86, druhým je Pentium a třetím open-source ekosystém RISC-V. Zhijun předpokládá, že v budoucnu se všechny tři směry budou vyvíjet paralelně. Bohužel v tuto chvíli nemůžeme ani hádat, který z nich bude nejúspěšnější.

Huawei Mate 60 vyrobený v Číně a s 5G konektivitou

Čínský technologický gigant po dlouhé odmlce představil svůj nový smartphone Mate 60 s 5G konektivitou. Nejnovější čip využívá 7nm procesní výrobní technologii. Ta je na dnešní dobu již zastaralá, ale Huawei zřejmě počítá s tím, že si s ní uživatelé vystačí. Výsledky nového procesoru jsou v AnTuTu zlé. Podle předběžných testů se nový Mate 60 umístil okolo 55. místa.

To znamená, že je na podobné úrovni v oblasti výkonu jako Oppo Reno 10 Pro 5G. Avšak v tuto chvíli je nejdůležitější fakt, že má 5G. Procesor s 5G od Huawei jsme tady už dlouho neměli, a to dělá všem fanouškům největší radost.

Je otázkou, jestli se bude čínský trh s polovodiči i nadále vyvíjet. Japonsko s Nizozemskem na výzvu USA totiž uvalily další sankce, které ztíží čínské společnosti získat přístup ke strojům na výrobu čipů. Každopádně celý vývoj je ještě běh na dlouhou trať s nejistým koncem.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *