Huawei to dokázal. HarmonyOS je nyní třetím největším operačním systémem pro mobilní telefony

HarmonyOS
Huawei P50 Pocket / Autor: Lukáš Drahozal

Na trhu mobilních telefonů existují dva hlavní operační systémy, Android a iOS. Ačkoli se o to pokoušely i další systémy, jako je Tizen, KaiOS a několik dalších, na trhu se příliš neprosadily. Nyní se zdá, že trh má nyní potvrzenou třetí sílu, pokud jde o operační systémy pro mobilní telefony.

Společnost Huawei oficiálně uvedla systém HarmonyOS již v roce 2019 a od té doby jeho zařízení v Číně tento systém používají. Podle nové zprávy společnosti Counterpoint dosáhl tržní podíl systému Huawei HarmonyOS v Číně 8 %. To z něj činí třetí největší mobilní operační systém po Androidu a iOS.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 vykázal celosvětový prodej mobilních telefonů meziroční pokles o 14 %. Systému iOS se však na trhu dařilo lépe než systému Android s meziročním poklesem o 12 %, Android se naopak musel vyrovnat s 16 % meziročním poklesem. Z výzkumné zprávy rovněž vyplývá, že podíl systému HarmonyOS společnosti Huawei roste. Jeho podíl na celosvětovém trhu se v prvním čtvrtletí roku 2023 pohybuje kolem 2 %. V Číně však jeho podíl dosáhl 8 %.

Analytici poukazují na to, že Čína zůstane největším přispěvatelem do systému Android až do roku 2023. V porovnání s trhem high-endových zařízení je Android na trhu low-endových zařízení více ovlivňován makroekonomickými protivětry. Tyto faktory dále ovlivnily podíl systému Android v roce 2022. V důsledku poklesu společnosti Huawei však systém iOS získal v Číně větší podíl, zejména na trhu high-end.

Na americkém trhu spolu soupeří systémy iOS a Android o klíčový podíl na trhu. V prvním čtvrtletí letošního roku dočasně vedl systém iOS s 52% podílem. Kromě toho se společnosti Apple dostává větší pozornosti v Indii, kde podíl systému iOS neustále roste.

HarmonyOS – rostoucí mobilní systém od společnosti Huawei

HarmonyOS je open source operační systém vyvinutý společností Huawei Tech. Co. Ltd. Na trh byl uveden v roce 2019 jako konkurent systémů Android od společnosti Google a iOS od společnosti Apple. Vývoj systému HarmonyOS byl podpořen poté, co americká vláda uvalila zákaz na společnost Huawei. Zákaz brání společnosti používat plnohodnotný systém Android společnosti Google a další software vyrobený v USA.

Funkce systému

Systém HarmonyOS je navržen tak, aby fungoval na různých zařízeních, včetně mobilních telefonů, tabletů, chytrých hodinek, chytrých televizorů a dalších zařízení internetu věcí. Je založen na architektuře mikrojádra, která mu umožňuje být flexibilnější a škálovatelnější než běžná monolitická jádra. Díky návrhu mikrojádra je také bezpečnější a méně náchylné k pádům a dalším chybám.

Jednou z klíčových vlastností systému HarmonyOS je jeho distribuovaná architektura. Ta umožňuje bezproblémovou spolupráci zařízení. To znamená, že uživatelé mohou sdílet data a prostředky mezi zařízeními, aniž by se museli obávat problémů s kompatibilitou nebo jiných problémů.

Další vlastností systému HarmonyOS je podpora více programovacích jazyků. Patří mezi ně C/C++, Java, JavaScript a Kotlin. To vývojářům usnadňuje tvorbu aplikací pro tuto platformu a zajišťuje, že uživatelé mají k dispozici širokou škálu aplikací.

Výzvy, kterým systém čelí

Jedním z největších problémů systému HarmonyOS je jeho omezená přítomnost mimo Čínu. Společnost Huawei zatím vydala tento operační systém pouze v Číně. To znamená, že má ve srovnání se systémy Android a iOS relativně malou uživatelskou základnu. To také omezuje počet vývojářů, kteří jsou ochotni pro tuto platformu vytvářet aplikace. Pro Huawei to samozřejmě bude těžší konkurovat společnostem Google a Apple.

Dalším problémem systému HarmonyOS je jeho závislost na systému Android. HarmonyOS je sice nový mobilní systém, ale má mnoho vazeb na open – source kód systému Android. Někteří tvrdí, že vychází z otevřeného zdrojového kódu Androidu, ale neexistuje pro to žádný důkaz. Společnost Huawei několikrát jasně uvedla, že HarmonyOS je zcela nový.

Růst systému HarmonyOS

Navzdory těmto problémům je míra přijetí systému HarmonyOS v Číně vysoká. V současnosti je HarmonyOS nejrychleji rostoucím mobilním systémem v Číně. V současné době na něm běží více než 400 milionů zařízení. Společnost Huawei také oznámila, že v budoucnu plánuje rozšířit dostupnost systému HarmonyOS na další zařízení. To zahrnuje mobilní telefony a tablety.

Poptávku po systému HarmonyOS podpořila také snaha čínské vlády více spoléhat na místní technologie. V roce 2019 Čína sdělila vládním úřadům a veřejným institucím, že mají tři roky na to, aby se zbavily počítačů, které používají zahraniční software a hardwarové součástky. To vytvořilo pro společnost Huawei spojení k propagaci vlastního systému jako životaschopné alternativy k softwaru zahraniční výroby.

Není pochyb o tom, že společnost Huawei vynaložila na svůj nový systém velké úsilí. HarmonyOS vykazuje v Číně slušný růst, přestože se potýká s několika problémy. Jeho distribuovaná architektura, podpora více programovacích jazyků a návrh mikrojádra z něj činí inovativní operační systém s velkým potenciálem. Jeho omezená přítomnost mimo Čínu však může bránit jeho růstu na globálním trhu. V současné době samozřejmě uživatelé mimo Čínu nevědí, co od tohoto systému očekávat. Nicméně závazek společnosti Huawei rozšířit dostupnost systému HarmonyOS na více zařízení naznačuje, že bude i v příštích letech významným hráčem na trhu mobilních operačních systémů.

V současné době nejsou k dispozici žádné zprávy o uvedení systému HarmonyOS mimo Čínu. Společnost poslední dobou vydává mobilní telefony mimo Čínu. Tyto telefony však nepoužívají systém HarmonyOS, který používá čínská verze. Jsou dodávány se systémem Android s nástavbou EMUI.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com/

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *