Připravte si peněženku. Výroba procesorů v USA vám zdraží telefon, bude muset být o 30 % dražší

USA
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Společnost TSMC je největší výrobce polovodičů na světě. Jedná se o nejmodernějšího výrobce, který vyrábí procesory téměř pro celý svět. Pokud tuto společnost sledujete, tak jistě víte, že většinu výrobních kapacit má na Tchaj-wanu.

Doba se ovšem mění, a proto společnost TSMC investovala velké množství peněz do výrobních závodů v USA. Například nejnovější závodní hala na výrobu procesorů se bude nacházet v Arizoně. Právě v této hale se budou vyrábět například nejnovější 3nm a 5nm procesory. Vzhledem k příchodu do USA nás brzy čeká rapidní zdražení komponent.

Proč je růst cen produktů od TSMC nevyhnutelný?

Postupný přesun většiny výroby mimo dosah Číny se pomalu stává realitou. Tento proces trval skutečně dlouho a popravdě to jen odráží přání administrativy USA, která chtěla mít výrobu pod palcem na svém území. Plány jsou bohužel jedna věc a reality ta druhá.

Základním problémem přesunu výroby do USA je výrazné zdražení výrobních nákladů. Další problém, který se musí řešit, tak to je drahá pracovní síla. Dalším, a možná také významnějším problémem je fakt, že většina dodavatelských řetězců je závislá a působí na asijském regionu, takže přesun výroby přes Pacifik není zcela rentabilní.

Webový portál Digitimes přišel se zajímavou novinkou. Údajně společnost TSMC vyvíjí zcela novou strategii, která povede k výraznému zdražení v zámořských závodech, například včetně Japonska. Už nyní je tento rozdíl velký, a v budoucnu se možná bude ještě prohlubovat. V současnosti jsou procesory vyráběné v Japonsku přibližně o 10 až 15 % dražší než ty, které se vyrábějí v závodech na Tchaj-wanu.

Díky tomu se dá úspěšně předpokládat, že jakmile se závod v Arizoně rozjede. Tak cena tamních vyrobených čipů bude přibližně o 30 % vyšší. Díky tomu se výrazně prodraží nejnovější výrobní procesy a významně se to promítne do finální ceny procesoru.

Aby toho nebylo málo, tak celé to podtrhuje fakt, že si společnost musí udržet 53 % marži na svých produktech. Důvod je zcela prostý, tento krok je nutný k tomu, aby si TSMC udrželo své klíčové investory.

Vzhledem k těmto novým podmínkám na trhu s polovodiči někteří zákazníci zvažují přechod ke konkurenčnímu Samsungu. Kromě toho má už nyní společnost TSMC problémy s udržením požadavků společnosti Apple, která si stále klade nové podmínky. Zároveň se nyní šíří spekulace, že si chce společnost Apple rezervovat celou výrobu 3nm procesorů v roce 2023 pouze pro sebe.

Jak se tento problém promítne do oblasti chytrých telefonů?

Je to samozřejmě logické. Zdražení čipů se ve výsledku promítne i do nákladů spojených s mobilním telefonem. Žádná společnost zdražení klíčového komponentu o 30 % nebude dotovat ze svého, proto už je nyní jasné, že finální zdražení se přenese na koncového zákazníka. Dražší proces výroby ovlivní výrobu celého zařízení. Nejen z hlediska dražších součástek, ale také v důsledku odpovídajícího zvýšení marží výrobců.

Navíc je to pouze pár týdnů, kdy na veřejnost prosákla zpráva, která uvádí, že série iPhonu 15 se dočká skokového zdražení. Proto bude zajímavé počkat, a sledovat ostatní výrobce. Zda se jim podaří tento problém vyřešit bez značného zdražování.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *