USA poskytnou společnosti TSMC 5 miliard dolarů na výrobu čipů v Arizoně

USA
Autor fotografie: Pixabay / Zdroj fotografie: Pexels

TSMC je jedním z největších výrobců polovodičových součástek na světě. Své produkty dodává Applu či Qualcommu. V minulosti je dodával také Huawei, ale s tím musel po uvalení amerických sankcí skončit. Nyní to vypadá, že tchajwanský gigant je na pokraji získání značně velké sumy peněz v podobě 5 miliard dolarů od vlády USA. Bloomberg uvádí, že tento grant je určen k usnadnění zřízení špičkových zařízení na výrobu čipů v Arizoně.

Tato přelomová investice je součástí vlády USA vůči TSMC, které má celkově obdržet 40 miliard dolarů na svou továrnu v Arizoně. Jedná se o vůbec jednu z největších podpor zahraniční společnosti od vlády Spojených států. Tato podpora přichází jako součást širší iniciativy uvedené v americkém zákoně CHIPS Act, který vyčleňuje 52,7 miliard dolarů na posílení domácí výroby čipů.

Na základě tohoto zákona Bidenův kabinet nedávno poskytl podporu také společnosti GlobalFoundries ve výši 1,5 miliardy dolarů. Cílem je posílit národní schopnosti výroby čipů tak, aby se vyřešil přetrvávající globální nedostatek. Ten bohužel v posledních letech postihuje odvětví se smartphony či umělou inteligencí. Pokročilé výrobní procesy jsou naprosto nedílnou součástí tchajwanské společnosti. Bohužel není v silách TSMC, aby dokázalo pokrýt všechny objednávky, a to především ty, které složitější výrobní metody požadují.

USA, Čína, Japonsko a teď i Německo

Spojené státy nejsou první zemí, které se rozhodly TSMC finančně podpořit. V podobném duchu jako USA se zachovala také Čína a Japonsko. Obě tyto země poskytly výrobci polovodičových součástek dotace vyšší než 1,5 miliardy dolarů. V Číně TSMC rozšířilo svou výrobu v Nanjingu, zatímco v Japonsku se společnost začala pouštět do ambiciózních projektů prostřednictvím Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM). Tchajwanský gigant dále plánuje otevřít novou továrnu v Německu v roce 2027. To jen podtrhuje její ambice globální expanze.

Celkově můžeme říci, že vynaložené úsilí je obdivuhodné. Jedná se o důležitou společnost v odvětví polovodičů, a jak je vidět, tak si to uvědomují i vlády různých zemí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *