WWDC 2023: Máme pro vás přehled toho, co Apple na akci odhalí

WWDC 2023
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Společnost Apple 5. června zahájí svou každoroční vývojářskou konferenci Worldwide Developers Conference (WWDC) 2023. Očekává se, že na ní technologický gigant představí iOS 17 a nové produkty. Mark Gurman z agentury Bloomberg uvedl seznam všech významných zařízení, o kterých se hovoří, že budou uvedeny na konferenci WWDC 2023. Akce bude probíhat v online formátu a potrvá do 9. června. Společnost však tvrdí, že v den zahájení nabídne vývojářům a studentům možnost osobního speciálního zážitku v Apple Parku v Cupertinu.

Zpráva naznačuje, že společnost Apple na konferenci WWDC 2023 učiní několik zásadních oznámení. Očekává se, že společnost uvede na trh náhlavní soupravu Apple AR/VR, která by se měla jmenovat Reality Pro. Kromě toho Apple možná představí operační systém xrOS, na kterém poběží náhlavní souprava pro smíšenou realitu. Společnost také uvede operační systémy iOS 17, iPadOS 17, macOS 14 a watchOS 10 pro příslušná zařízení. Spolu s tím prý Apple na této akci představí i nové modely MacBooků.

Společnost tedy plánuje představit několik produktů, včetně náhlavní soupravy Reality, která je první významnou novou kategorií produktů Apple za téměř deset let. Dále nový operační systém xrOS a sadu pro vývoj softwaru, nové MacBooky, iOS 17, iPadOS 17, macOS 14 a významnou aktualizaci watchOS 10.

Co všechno Apple odhalí na konferenci WWDC 2023?

Nové MacBooky jsou za rohem

Na úvodní konferenci společnost Apple možná oznámí novou řadu Macbooků. Apple pracuje na několika nových MacBoocích, včetně 15palcového MacBooku Air, aktualizovaného 13palcového MacBooku Air, „základního“ 13palcového MacBooku Pro, aktualizovaného 24palcového iMacu, prvního Macu Pro s čipy Apple Silicon a aktualizovaných špičkových MacBooků Pro. Chystají se také aktualizace Mac Studia, ale jejich načasování je v současné době ještě nejisté.

Očekává se, že všechny tyto nové MacBooky přijdou do konce roku nebo nejpozději začátkem roku příštího. Air z patnáctky bude možná oznámen na pódiu v Divadle Steva Jobse v Cupertinu, ale na ostatní si budeme muset počkat. Apple doufá, že tyto nové MacBooky oživí jeho skomírající sektor Maců, který v posledním čtvrtletí zaznamenal meziroční pokles prodeje o více než 40 %.

Pokud jde o procesory, Mark Gurman z agentury Bloomberg tvrdí, že je nepravděpodobné, že by byl v červnu oznámen procesor M3. Nedávné záznamy z testů ukázaly nezveřejněné MacBooky s osmi jádrovými procesory, z nichž čtyři jsou vysoce výkonné a čtyři vysoce úsporné a efektivní. Dále pak deseti jádrovým grafickým procesorem a 8 GB paměti.

WWDC 2023
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Nové operační systémy

Každoroční akce WWDC od společnosti Apple je známá tím, že na ní jsou představovány nové „hlavní verze“ jejich operačních systémů. Lidé netrpělivě očekávají, co se chystá pro iPhone a iPad, ale letos si možná přehlídku ukradne watchOS s významnou aktualizací. Podle Gurmana dojde k zásadní obnově operačního systému pro hodinky Apple Watch, přičemž hlavní aktualizace slibuje výrazná vylepšení, včetně aktualizovaného rozhraní. Bohužel zatím není k dispozici mnoho informací o tom, co tyto změny budou obnášet.

Pokud přejdeme k systémům iOS a iPadOS, tak tyto aktualizace se zaměří především na výkon a stabilitu, i když se objeví i některé zajímavé nové funkce. Podle zvěstí se velkých změn dočká Ovládací centrum s obnoveným a lépe přizpůsobitelným rozhraním, aktivními widgety a vylepšenou funkcí vyhledávání. Kromě toho bude mít Dynamický ostrov více funkcí a důležité novinky se objeví i pro CarPlay a Accessibility. U posledně jmenované se prvky obrazovky dočkají vyměnitelných ikon zámku a domovské obrazovky a také větších ikon aplikací. Celkově se mají fanoušci společnosti Apple díky těmto chystaným aktualizacím na co těšit.

iOS 17

V roce 2022 došlo k významným změnám v zařízeních iPhone a iPad, a to zavedením aktualizací softwaru iOS 16 a iPadOS 16. Apple se v iOS 16 více zaměřil na personalizaci, zatímco iPadOS 16 měl za cíl zlepšit multitasking pomocí funkce Stage Manager. Tyto aktualizace funkcí však byly doprovázeny problémy se stabilitou, které hlásilo mnoho uživatelů.

Společnost Apple se s takovými aktualizacemi v minulosti vypořádala vydáním vyladěných verzí, jako je například iOS 12. Ten se zaměřil na zlepšení celkového uživatelského zážitku. Očekáváme, že iOS 17 a iPadOS 17 se vydají podobnou cestou k opravě chyb a zlepšení výkonu. Mark Gurman však ve svém tweetu naznačil, že aktualizace přinesou i funkce požadované uživateli.

Původně, když Apple začal vyvíjet iOS 17, bylo v plánu, že půjde o vyladěné vydání, podobně jako Snow Leopard u Mac OS X v roce 2009, které se zaměřovalo spíše na opravu chyb a zlepšení výkonu než na přidávání nových funkcí. Doufalo se, že se vyhne problémům, se kterými se potýkal iOS 16. Projekt byl ambiciózní, ale trpěl nedodržením termínů a chybami už na začátku. Později se však strategie v procesu vývoje změnila.

Očekává se, že verze iOS 17 s kódovým označením „Dawn“ bude mít několik „příjemných“ funkcí, i když možná nebude obsahovat velká vylepšení, jako byla například loňská přepracovaná zamykací obrazovka. Cílem softwaru je řešit několik uživatelsky nejžádanějších funkcí. Dočkáme se těchto novinek na WWDC 2023?

WWDC 2023
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

macOS 14

V roce 2020 přinesla aktualizace macOS Big Sur (macOS 11) vizuální přepracování operačního systému. Ta zahrnovala novou průhlednou estetiku aplikovanou na všechna okna a zavedení nových ikon.

Od této aktualizace se každá následující aktualizace systému macOS zaměřovala na zlepšení produktivity a poskytování bezproblémových funkcí, kterými je společnost Apple proslulá.

Současná verze systému macOS nazvaná macOS Ventura přidala několik význačných funkcí. Patří mezi ně Stage Manager a Continuity Camera spolu s funkcí Handoff pro FaceTime. Vzhledem k integraci mezi zařízeními Apple, která se projevuje prostřednictvím dvou posledně jmenovaných funkcí, předpokládáme, že aktualizace verze 2023 tuto integraci ještě více předvede.

Pokud se Apple rozhodne začlenit do Maců funkce požadované uživateli, rádi bychom viděli jejich rozšíření o widgety. To by uživatelům umožnilo připnout tyto widgety na velké plátno pracovní plochy a poskytnout tak personalizovanější zážitek.

watchOS 10 a tvOS 17

Ve světě operačních platforem společnosti Apple očekáváme, že watchOS a tvOS dostanou aktualizace verzí. Stejně jako k macOS se Apple k těmto dvěma platformám v roce 2022 zachoval laskavě. Uživatelé nehlásili mnoho závad a Apple důsledně přidával funkce, které zlepšovaly uživatelský zážitek.

Když už jsme u tvOS, nejnovějším přírůstkem do této platformy je funkce, která dokáže ztlumit blikající světla v rámci videosekvence. Tato funkce pomáhá uživatelům vypořádat se s náhlými výkyvy jasu. Kromě toho byla při uvedení systému tvOS 16.2 představena funkce Apple Music Sing. Doufáme, že se v systému tvOS 17 dočkáme dalších takovýchto jedinečných funkcí.

Pokud jde o watchOS, v roce 2022 poskytl Apple uživatelům více statistik o kondici s watchOS 9. Tato verze také představila funkce přívětivé pro pěší turistiku, jako jsou waypointy. Kromě toho byly představeny hodinky Apple Watch Ultra. Jedná se o nositelné zařízení zaměřené spíše na jedince, kteří se zabývají vrcholovými sportovními zážitky. S výhledem na watchOS 10 doufáme, že Apple více rozvine snímání fitness statistik a zlepší sledování spánku.

Nový iPad mini

V září 2021 Apple představil šestou generaci iPadu mini. Nyní se hovoří o sedmé generaci iPadu mini, která však nemusí mít výrazné změny. Aktualizace by se pravděpodobně mohly týkat procesoru a některých technických detailů.

Zatím se o tom neobjevily žádné konkrétní zvěsti. Je však možné, že nový iPad by mohl být k dispozici do konce roku 2023. Analytik Ming-Chi Kuo naznačuje, že by Apple mohl zahájit hromadné dodávky iPadu mini sedmé generace koncem roku 2023 nebo nejpozději v první polovině roku 2024.

WWDC 2023
Autor: Firmbee / Zdroj: Pixabay

Smíšená realita společnosti Apple

Náhlavní souprava Apple Reality se vyvíjí pro budoucnost, která přesáhne iPhony a iPady. Zařízení bude mít jasný příběh pro vývojáře týkající se jeho použití. A na týdenní konferenci bude představen obchod s aplikacemi na palubě headsetu a doprovodné nástroje.

Někteří vedoucí pracovníci společnosti Apple se domnívají, že zařízení bude mít pomalý rozjezd. Má však potenciál nakonec nahradit iPhone. Náhlavní souprava však bude v prodeji až několik měsíců po svém představení. Vývojáři tak budou mít čas na vytvoření aplikací a služeb pro smíšenou realitu.

Dříve Apple plánoval představit náhlavní soupravu v březnu a veřejně ji uvolnit v září. Vzhledem k tomu, že debut je nyní naplánován na červen, může však dojít k výrobním zádrhelům, které by mohly proces zpomalit. Navzdory tomu je pravděpodobné, že Apple vydá náhlavní soupravu včas na prázdniny, a to by mělo vyvolat u zákazníků radost. Co od WWDC 2023 očekáváte vy?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com, hdblog.it

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *