YouTube nabízí mladistvým videa se zbraněmi či dokonce návody na výrobu zbraní

YouTube
Autor fotografie: StartupStockPhotos / Zdroj fotografie: Pixabay

Nová studie o systému algoritmu YouTube odhalila, že děti vystavuje znepokojivým videím, na kterých jsou zbraně nebo školní střelby. Studie byla provedena neziskovou organizací TTP. Ta zjistila, že mladistvý, kteří se zajímali o hry na počítač, tak byli vedeni k obsahu se zbraněmi či dokonce k návodům na výrobu zbraní.

Výzkumníci si založili čtyři účty, ze kterých dva byli devítiletí a dva čtrnáctiletí chlapci. Všechny čtyři účty sledovaly gameplaye o GTA, Halo, Lego Star Wars a Roblox. Poté výzkumníci sledovali, jak se bude YouTube k těmto účtům chovat po dobu 30 dnů. Výsledek nakonec byl takový, že jim platforma zobrazovala videa se zbraněmi a střelbou. Navíc ti, kteří na video klikli, tak dostali další podobný obsah. Ve videích byly zachyceny masové střelby a s tím související škody, které zbraně lidskému můžou způsobit. Dokonce v některých případech vyjela „chlapcům“ videa s návody, jak mohou přeměnit pistole na plně automatizované zbraně.

Výzkum dále dodal, že mnohé z doporučených videí sama překračovala pravidla komunity YouTube. Jedno z videí dokonce ukázalo malou dívku střílející ze zbraně a návod, jak si nelegální zbraň pozměnit. V reakci na to zastupitel YouTube uvedl, že pro děti existuje aplikace YouTube Kids, kde se nevhodná videa neukazují. Uvedl, že aplikace je navržena tak, aby bylo sledování pro mladistvé bezpečnější. Nicméně, i on přiznal, že některé z bodů by společnost měla vzít v úvahu. Jako zavádějící označil to, že výzkumníci přesně neuvedli, jaké metody použili a kolik videí účty viděly.

Ve skutečnosti se nejedná o první případ, kdy algoritmus YouTube takto selhal. Už v minulosti si mnoho uživatelů stěžovalo na to, že YouTube prosazuje pochybný obsah, který sice přímo neporušuje pravidla, ale přesto by neměl být takto volně dostupný na internetu. V důsledku toho se YouTube snažilo taková videa odstraňovat.

Nejednou se dokonce stalo, že uživatel skončil u videí s extrémní ideologií či nenávistnými projevy. Kdysi byla aplikace na sdílení videí dokonce považována ze jeden z největších zdrojů šíření konspiračních teorií vůbec. Uživatelé sledovali zmanipulovaná videa o vakcínách nebo politice, v důsledku čehož dostaly miliony lidí špatné informace.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, techtransparencyproject.org

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *