Amerika si zahrává s ohněm. Americká regulace technologie čipů RISC-V by mohla zastavit globální inovace

RISC-V
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

S rostoucím napětím v technologické válce mezi USA a Čínou tlačí zákonodárci na Bidenovu administrativu, aby omezila zapojení amerických společností do technologie RISC-V, která je otevřeným zdrojem čipů. Odborníci varují, že takové kroky by mohly zbrzdit technologický pokrok v celosvětovém měřítku, ačkoli jsou uváděny jako krok v oblasti národní bezpečnosti.

RISC-V má potenciál snížit náklady na vše, co souvisí s technologiemi.

RISC-V, což je zkratka pro „Reduced Instruction Set Computing-5“, konkuruje proprietární čipové technologii britské firmy Arm Holdings. Díky tomu, že se jedná o otevřený zdrojový kód, by mohla výrazně snížit náklady na vše od mobilních telefonů až po procesory umělé inteligence. Zákonodárci však namítají, že by to mohla být zadní vrátka pro Čínu, aby zneužila duševní vlastnictví USA a dohonila je v závodě o polovodiče.

Regulace RISC-V může na první pohled znít jako chytrý strategický tah, zejména v souvislosti s probíhající technologickou válkou mezi USA a Čínou. Technologie čipů s otevřeným zdrojovým kódem by však paradoxně mohla být dvojsečnou zbraní pro samotné USA. Zatímco zákonodárci jako senátor Marco Rubio a Mark Warner se obávají, že by Čína mohla využít RISC-V k obejití technologické dominance USA, kritici namítají, že zavedení omezení této technologie by omezilo globální spolupráci v oblasti inovací čipů.



Jack Kang, technologický manažer kalifornského startupu SiFive, přirovnává potenciální regulaci RISC-V k „zákazu práce na internetu“. Vzhledem k tomu, že USA samy těží z této technologie s otevřeným zdrojovým kódem, tak Google plánuje, že jeho systém Android bude kompatibilní s RISC-V, a Qualcomm spolupracuje s evropskými firmami na čipech RISC-V – mohl by se tento krok ukázat jako kontraproduktivní.

Případná omezení by navíc byla v rozporu s étosem komunity open-source, která je založena na kolektivním přínosu pro rychlé inovace. Dopad by byl dalekosáhlý a ovlivnil by nejen USA a Čínu, ale také evropské úsilí o vytvoření efektivnějších a úspornějších čipových technologií.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, techwireasia.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *