Apple po hrozbě ze strany EU přestane blokovat webové aplikace. Toto rozhodnutí ukazuje sílu EU při ovlivňování technologických gigantů, jako je Apple

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Apple nedávno učinila významné rozhodnutí a změnila svůj postoj k blokování webových aplikací. Připomeňme, že společnost dříve oznámila, že plánuje blokovat progresivní webové aplikace (PWA) na iPhonech v Evropské unii (EU).

Nové rozhodnutí zrušit své plány na blokování PWA je důsledkem tlaku regulačních orgánů a vývojářů. Tento krok přichází poté, co společnost Apple původně omezila funkčnost PWA. Společnost zachází s PWA jako se zkratkami webových stránek s odkazem na bezpečnostní rizika spojená se škodlivými webovými aplikacemi. Kvůli odporu a vyšetřování ze strany regulačních orgánů však společnost Apple oznámila, že v nadcházející veřejné verzi systému iOS 17.4 podporu PWA obnoví.

Co jsou progresivní webové aplikace (PWA)?

Progresivní webové aplikace (PWA) jsou webové aplikace vytvořené pomocí technologií webové platformy, které nabízejí uživatelské prostředí podobné aplikacím pro konkrétní platformu. Mohou běžet na různých platformách a zařízeních z jediné kódové základny a poskytují funkce, jako je offline provoz, funkce na pozadí a integrace se zařízením a dalšími aplikacemi.

Mezi klíčové aspekty PWA patří možnost instalace na zařízení, běh v režimu offline, lokální ukládání zdrojů do mezipaměti a dodržování osvědčených postupů pro výkon a přístupnost. Lze je přizpůsobit pomocí ikon aplikací, barev, odznaků, zástupců a asociací souborů. Cílem PWA je poskytovat bezproblémové uživatelské prostředí srovnatelné s nativními aplikacemi a zároveň být přístupné v různých prohlížečích a zařízeních.

PWA využívají moderní rozhraní API, jako jsou service workers a manifesty webových aplikací, aby zvýšily možnosti, spolehlivost a instalovatelnost. Jsou navrženy tak, aby byly schopné, spolehlivé a instalovatelné, a překlenují tak mezeru mezi webovými aplikacemi a aplikacemi pro konkrétní platformu. PWA lze instalovat do zařízení stejně jako tradiční aplikace, ale jsou vyvíjeny pomocí běžných webových technologií, jako jsou HTML, CSS, JavaScript a WebAssembly.

Společnosti, které přijímají PWA, zaznamenaly výrazné zlepšení zapojení uživatelů a obchodních ukazatelů. Například společnost Twitter zaznamenala po spuštění verze PWA své platformy zvýšenou interakci uživatelů. Společnost Starbucks zaznamenala po zavedení PWA výrazný nárůst denně aktivních uživatelů. Tyto úspěšné příběhy zdůrazňují potenciál PWA pro zlepšení uživatelské zkušenosti a zároveň snížení nákladů na vývoj díky sdílené kódové základně napříč platformami.

Souvislosti a původní rozhodnutí

Společnost Apple původně oznámila, že plánuje odstranit možnost webové aplikace na domovské obrazovce v celé EU. Tvrdí, že tak činí, aby vyhověla zákonu o digitálních trzích (DMA). Jako důvod tohoto rozhodnutí společnost uvedla komplexní obavy o bezpečnost a ochranu soukromí spojené s webovými aplikacemi. Tento krok však čelil kritice ze strany vývojářů a organizací, což vedlo k vyšetřování ze strany regulačních orgánů a otevřenému dopisu adresovanému Timu Cookovi, který společnost Apple vyzval, aby zákaz webových aplikací zrušila.

Zrušení rozhodnutí

V reakci na nátlak a obdrženou zpětnou vazbu společnost Apple aktualizovala svou stránku pro vývojáře a uvedla, že bude i nadále nabízet podporu webových aplikací na domovské obrazovce v EU. Toto rozhodnutí bylo ovlivněno četnými žádostmi vývojářů a uživatelů o zachování podpory pro PWA. Společnost zdůraznila, že PWA budou postaveny přímo na WebKitu. Uvedla také, že budou v souladu s modelem zabezpečení a ochrany osobních údajů pro nativní aplikace v systému iOS.

Společnost Apple oznámila stažení tohoto rozhodnutí a uvedla, že bude v EU nadále poskytovat stávající funkce webových aplikací na domovské obrazovce. Oficiální prohlášení společnosti Apple je následující:


    Společnost Apple již dříve oznámila, že v EU zruší funkci webové aplikace na domovské obrazovce, aby vyhověla předpisům DMA.

    Důvodem nutnosti zrušit tuto funkci je skutečnost, že webové aplikace mají složité problémy se zabezpečením a ochranou osobních údajů. Pro podporu alternativních prohlížečů je třeba vytvořit novou integrační architekturu, která v systému iOS v současné době neexistuje.

    Obdrželi jsme žádosti o pokračování podpory webových aplikací v systému iOS, takže stávající funkce webových aplikací budeme v EU poskytovat i nadále.

    Tato podpora znamená, že webové aplikace budou i nadále postaveny přímo na WebKitu a jeho bezpečnostní architektuře, což je v souladu s modelem zabezpečení a ochrany osobních údajů nativních aplikací systému iOS.

    Ve verzi beta systému iOS mohou být v důsledku zrušení podpory webových aplikací vývojáři a uživatelé do jisté míry postiženi. V oficiální verzi iOS 17.4 uvedené v březnu však budou stávající funkce webové aplikace obnoveny.

Bez ohledu na to, zda je webová aplikace přidána pomocí prohlížeče Safari, budou všechny webové aplikace na domovské obrazovce stále pracovat s WebKitem, stejně jako již několik let.


Dopad a reakce

Změna rozhodnutí společnosti Apple je vnímána jako pozitivní krok pro vývojáře a uživatele. Zejména pro ty, kteří se spoléhají na PWA pro různé funkce, aniž by zabíraly příliš mnoho místa v jejich zařízeních. Tento krok také poukazuje na vliv regulační kontroly a podpory vývojářů na utváření technologických politik. Toto rozhodnutí zejména ukazuje sílu kolektivní akce při ovlivňování technologických gigantů, jako je Apple.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *