Je to marné. Čínský polovodičový průmysl se neustále rozvíjí, americké sankce nezabírají
Spojené státy začal děsit pokrok Číny v rámci čipů, a tak na ní uvalily sankce. Později se k nim přidalo Japonsko s Nizozemskem, ale zdá se, že je to k ničemu. Čínský polovodičový průmysl totiž dělá pokroky, i když je značně omezený.
Klíčovými hráči této malé asijské revoluce jsou SMIC a Huawei, což jsou společnosti, které spolupracují na výrobě čistě čínských čipů. Huawei nedávno představil svůj čip Kirin 9000S, který pro něj vyrobilo právě SMIC. Dokonce se už proslýchá, že je SMIC na pokraji výroby 5nm čipů s využitím stávajících strojů ASML. S takovým pokrokem ještě nikdo před několika měsíci nepočítal.
Bývalý viceprezident tchajwanského giganta TSMC Burn J. Lin vyzdvihl Čínu a její neutuchající potřeby v tom překonat americké sankce. Ty totiž ani nedokázaly zabránit spolupráci mezi Huawei a SMIC. Lin je toho názoru, že je marné, aby se Spojené státy snažily omezit vylepšování čipové technologie v Číně. Naopak by se podle něj měly USA zamezit na to, aby si udržely vedoucí pozici ve výrobě čipů. Důležitý aspekt v pokroku Číny je v potencionálních inovacích. Čínští vědci experimentují s novými materiály, čímž tvoří cestu pro výkonnější polovodiče. Takovéto experimentování signalizuje jasný posun ve světě polovodičů na globální úrovni.
Obavy kolem Číny a jejího čipového průmyslu neustále sílí. Ve Spojených státech teprve probíhají debaty o účinností sankcí proti Číně. Někteří politici se obávají toho, že by Čína mohla nové polovodiče využívat ve své vojenské technologii, jako je nový 7nm procesor vyvinutý společností Huawei.
Průmysl je pro Čínu důležitý
Bohužel dopad amerických sankcí není pouze omezen na Čínu. Burn J. Lin zdůraznil, že omezování čínského pokroku zároveň nepříznivě ovlivňuje globální ekonomiku. Číňané vsadili na strategii, která odráží celonárodní přístup v posilování čínského čipového průmyslu. Celý svět bedlivě sleduje pokrok Číny a očekává další průlomy této velmoci. Výroba 5nm čipů je už na spadnutí a otázkou už není otázkou, jestli to Čína dokáže, ale spíše za jakou dobu to dokáže.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, scmp.com