Mohou USA negativně ovlivnit kryptoměny? Značné regulace se pomalu blíží

Kryptoměny
Autor: David McBee / Zdroj: Pexels

Podle titulků by se mohlo zdát, že nastal konec kryptografického průmyslu. Není tomu tak. Je sice pravda, že v posledním roce došlo v oblasti kryptoměn k velkým podvodům, krachům a propouštění, které vyvolaly postupné úpadky kryptografických společností, ale to si tyto neúspěšné společnosti z velké části způsobily samy.

Největší hráči v odvětví slibovali samoregulaci, ale činy mnoha špatných aktérů minulého roku – těch, kteří selhali – uhasily jakoukoli šanci, že se tak stane.

Na přeživší kryptoměny, konkrétně ty s legitimním podnikáním, se však stále pohlíží jako na zombie, které jsou schopny pohybu vpřed, ale mají jen malou naději na život. Fenomén narativní gravitace, kdy se média, veřejnost a vlivní lidé shodnou na tom, že určitý narativ je správný, aniž by ho zpochybňovali nebo zkoumali, se však odehrává v celém sektoru digitálních aktiv.

Za současného stavu Komise pro cenné papíry (SEC), ovlivněná narativní gravitací namísto pohledu s nadhledem na příslib technologie blockchain, reguluje kryptoměny agresivně prostřednictvím přehnaných pravomocí a donucovacích opatření, místo aby přispívala k promyšlené tvorbě politiky. To je v tomto směru prostě špatný přístup, tečka.

V sázce je příliš mnoho, protože kryptoměny se propletly do příliš mnoha částí globálního finančního systému

Sázky jsou příliš vysoké, protože kryptografie se propletla do příliš mnoha částí globálního finančního systému. Blockchainy vytvořily nový internet a krypto je základní vrstvou budoucnosti globálního obchodu a bankovnictví, komunikace a individuálního vlastnictví.

Stovky milionů lidí na celém světě používají krypto k různým účelům a věří v jeho potenciál. Neschopnost Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) využít minulost jako prolog i vidět, jak je krypto nevyhnutelnou součástí naší budoucnosti, znamená, že USA v oblasti této hraniční technologie zaostávají za zbytkem světa.

EU, Velká Británie, Japonsko, Singapur, Spojené arabské emiráty, a dokonce i Čína zavedly nebo zavádějí trvalé regulační rámce pro krypto. Na tomto seznamu pozoruhodně chybí USA, které jsou pravděpodobně světovou ekonomickou velmocí, jež má k přesvědčivému regulačnímu rámci nejdále, alespoň na federální úrovni.

Výsledek? Odvětví se rychle přesouvá do zahraničí. Podle nedávné zprávy společnosti Electric Capital byly Spojené státy v roce 2018 domovem 42 % světových vývojářů open source blockchainu. Do roku 2022 tento podíl klesl na 29 %. Kryptoměny a jejich vývojáři se pomalu stěhují.

Kryptoměny
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Je nepravděpodobné, že by USA jako motor globální ekonomiky šly proti globálnímu trendu regulace kryptoměn. Bylo by bezprecedentní, kdyby EU a Velká Británie měly plně regulovaný finanční trh, který je v USA relativně nelegální.

Takto globální ekonomika nefunguje. Navíc riziko ztráty kryptoměn ve prospěch jiných světových mocností je příliš hrozivé. Co kdyby byl Google nebo Twitter založen v Číně? Jak by dnes vypadal internet? Jednoduše řečeno, neexistence plně regulovaného finančního trhu v USA je v rozporu s globální ekonomickou provázaností, kterou lze pozorovat v jiných velkých ekonomikách.

USA v minulosti vyšly vstříc okamžiku, pokud jde o promyšlenou regulaci hraničních technologií. Proto k tomu dojde i nyní. Většina států v USA vytvořila trvalé regulační rámce pro digitální aktiva a je zcela v jejich kompetenci tak učinit. Kalifornie a New York dokonce vydávají licence BitLicenses, které dále kodifikují činnost webu3 ve dvou největších státních ekonomikách Spojených států.

Americká federální vláda sice postupuje pomaleji než kdy jindy, ale začínáme vidět náznaky, že se blíží jasný regulační rámec. Nedávný návrh zákona nabízí cestu, aby digitální aktiva, která začínají jako cenné papíry, byla nakonec regulována jako komodity.

Tokeny nabízené jako součást investiční smlouvy by zůstaly v kompetenci Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), zatímco na ty, které se kvalifikují jako komodity, by dohlížela Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC). A probíhají důležité rozhovory o tom, zda je aktivum považováno za komoditu, pokud je blockchainová síť decentralizovaná.

S vědomím, že nakonec bude existovat cesta vpřed na federální úrovni, si pojďme říci, jak to vypadá.

  • Americká vláda by měla stát v čele investic do výzkumu a vývoje blockchainu. Existuje nespočet příkladů, kdy USA inkubují technologie, které mění svět. Proč s tím nyní přestávat?
  • Tvůrci politik by měli tuto technologii využívat. Jak může někdo regulovat něco, čemu v podstatě nerozumí? Dělají to i jiné vlády po celém světě, včetně Evropské komise.
  • Americká vláda by měla provozovat této technologické „pískoviště“ a vymýšlet kompatibilní, a dokonce vzájemně výhodné způsoby, jak spolupracovat se soukromým sektorem a samotnou technologií.

Předpovídat smrt kryptoměn je pohodlné, ale nepravděpodobné. Spojené státy se k tomu časem dostanou. Vždycky se tak stane. Odvětví posílí, jakmile budou zavedeny smysluplné regulace, ne silové vynucování.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: coindesk.com, bbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *