Neschopnost konkurovat plodí další sankce. USA míří na čínského výrobce čipů v souvislosti s výrobou pro Huawei

USA
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Bidenova administrativa zvyšuje tlak na hlavního čínského výrobce čipů, na kterého byly uvaleny sankce, tím, že blokuje jeho nejmodernější továrnu, aby přijímala další americké dovozy. Podle tří osob obeznámených se situací tento krok přichází poté, co továrna vyrobila pokročilý čip pro telefon Huawei Mate 60 Pro.

V druhé polovině loňského roku zaslalo ministerstvo obchodu americkým dodavatelům společnosti Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) řadu dopisů, v nichž je informovalo, že jim vláda již nedovolí prodávat produkty do její nejvyspělejší továrny. USA přijaly toto opatření kvůli obavám ze sofistikovaného čipu Huawei, jak prozradily dva anonymní zdroje, které nejsou oprávněny o této záležitosti veřejně hovořit.

USA zastavují dodávky společnosti Entegris do společnosti SMIC

Mnoho společností již dříve ukončilo prodej společnosti SMIC South, jak je uvedeno v dopisech. Korespondence nyní podle zasvěcených osob zastavila dodávky materiálů a dílů pro výrobu čipů v hodnotě milionů dolarů od nejméně jednoho dodavatele, společnosti Entegris.

Je důležité poznamenat, že neexistují žádné důkazy naznačující, že by společnost Entegris porušila jakékoli americké zákony nebo předpisy. Akcie společnosti ve středu klesly o 1,9 %. Společnost Entegris uvedla, že dodávky uskutečnila na základě platné vývozní licence, ale zastavila je poté, co obdržela dopisy od ministerstva obchodu, které pozastavilo povolení k zasílání výrobků společnosti SMIC South.

Společnost se sídlem v Massachusetts, která se specializuje na filtry, plyny, chemikálie a výrobky pro manipulaci s destičkami, základními součástmi pro výrobu čipů, uvedla, že pečlivě sleduje a dodržuje „rychle se vyvíjející regulační požadavky“ týkající se mezinárodního obchodu s dopadem na průmysl čipů.

Společnost SMIC na žádost o komentář nereagovala. Společnost Huawei, Bílý dům a ministerstvo obchodu se mezitím odmítly k této záležitosti vyjádřit.



Čínské velvyslanectví v New Yorku kritizuje pozastavení činnosti

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu kritizoval pozastavení licencí jako „naprostou ekonomickou šikanu“ a varoval, že se to může vymstít. Mluvčí vyzval USA, aby se zdržely protahování konceptu národní bezpečnosti a používání státní moci k potlačování čínských společností.

Pozastavení licencí ministerstvem obchodu, o němž původně informovala agentura Reuters, naznačuje, že Bidenova administrativa podniká kroky proti společnosti SMIC. Tento krok přichází v souvislosti s rostoucím tlakem republikánských jestřábů na Čínu, kteří chtějí omezit transfer amerických technologií do této společnosti a podkopat její schopnost vyrábět pokročilé čipy.

Tlak na společnost SMIC sílí od srpna, kdy vyšlo najevo, že čínský telekomunikační gigant Huawei, na nějž byly uvaleny sankce, představil nový telefon se sofistikovaným čipem. Huawei Mate 60 Pro byl považován za symbol technologického oživení Číny, a to navzdory pokračujícím snahám Washingtonu ochromit její schopnost vyrábět pokročilé polovodiče. Bidenova administrativa provedla kontrolu, aby pochopila specifika čipu pohánějícího telefon, který je podle našeho názoru nejpokročilejším polovodičem, který Čína dosud vyrobila.

Kritici však tvrdí, že nedávné dopisy ministerstva obchodu nejdou dostatečně daleko. Republikánský kongresman Michael McCaul, předseda výboru pro zahraniční věci, vyjádřil nespokojenost a uvedl, že ministerstvo obchodu mělo jednat dříve. Obvinil úřad z nedbalé práce, což vyvolává pochybnosti o jeho schopnosti plnit své poslání v oblasti národní bezpečnosti. Ministerstvo obchodu se k McCaulovým obviněním z nedbalosti odmítlo vyjádřit.



USA zvýší omezení pro společnosti Huawei a SMIC

Spojené státy postupně omezují přístup společností SMIC a Huawei k pokročilým americkým technologiím. V roce 2019 čelila společnost Huawei obchodním omezením kvůli údajnému porušování sankcí a v roce 2020 se na stejném seznamu ocitla společnost SMIC kvůli údajným vazbám na čínský vojensko-průmyslový komplex. Obě společnosti jakékoli pochybení popřely.

Přestože zařazení na seznam obchodních omezení obvykle zakazuje americkým společnostem prodávat těmto firmám, určité zboží by za Trumpovy vlády mohly společnosti Huawei a SMIC stále dodávat. Bidenova administrativa zavedla v říjnu 2022 nová pravidla, která americkým dodavatelům fakticky zakazují posílat polovodičové nástroje a materiály do vyspělých čínských výrobních závodů, včetně společnosti SMIC South. Společnosti s již existujícími licencemi však měly možnost pokračovat v dodávkách do tohoto zařízení.

Společnost Entegris dodávala součástky a materiály pro výrobu čipů do společnosti SMIC South od října 2022 do konce loňského roku. Čína se na čistých tržbách společnosti Entegris ve fiskálním roce 2023 podílela 16 %, ale nedávné americké vývozní předpisy ovlivnily její schopnost prodávat výrobky v Číně.

Odborníci naznačují, že společnost SMIC South by se mohla obrátit na alternativní zdroje v Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku a Koreji pro většinu chemikálií a dílů používaných při výrobě čipů. Náhlé odpojení od amerického dodavatelského řetězce by však mohlo přerušit výrobu na 3 až 9 měsíců v závislosti na zásobách. Zdá se, že SMIC South je jediným závodem, který je schopen vyrábět 7nanometrový čip, který byl představen v řadě Mate 60.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: aol.com

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hodnocení: 6

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *