Příští rok bychom měli dosáhnout vrcholu sluneční aktivity

sluneční aktivity
Autor: AstroGraphix / Zdroj: Pixabay

Možná znáte sluneční cyklus, který probíhá 22 let a střídá se od slunečního minima k maximu a zpět.  Je to cyklus, který je pozorován již po staletí, ale předpovědět jeho vrchol je poněkud obtížné. 

Současný cyklus Slunce se blíží maximu aktivity, což s sebou přináší vyšší počet slunečních skvrn na jeho povrchu, více erupcí a více výronů koronální hmoty. Tým z Indie nyní věří, že objevil nový prvek magnetického pole Slunce, který jim umožňuje předpovědět, že maximum nastane na začátku roku 2024.

Slunce je obrovská koule z plazmatu neboli elektricky nabitého plynu. Jednou z vlastností plazmatu je, že pokud jím prochází magnetické pole, plazma se pohybuje s ním. A naopak, pokud se plazma pohybuje, pohybuje se i magnetické pole. Toto magnetické pole se podobá zemskému a je známé jako dipólové magnetické pole. Můžete si ho představit, pokud si vzpomenete na školní hodiny přírodopisu s tyčovým magnetem a železnými pilinami.



Dipólové magnetické pole má dva opačné, ale stejné náboje a na začátku cyklu Slunce probíhají siločáry magnetického pole od severního pólu k jižnímu. Jak Slunce rotuje, přičemž rovník se otáčí rychleji než polární oblasti, pak plazma táhne magnetické siločáry s sebou a stáčí je stále těsněji.

Siločáry se protáhnou a magnetické pole se smyčkuje nahoru a prochází viditelným povrchem Slunce. Tato lokální událost brání konvekci přehřátého plynu zespodu a jeví se jako chladnější oblast povrchu, která se jeví tmavá. Na začátku slunečního cyklu se tyto skvrny objevují v polárních oblastech a v jeho průběhu se pomalu přesouvají směrem k rovníku, přičemž vrchol aktivity nastává, když sluneční skvrny slábnou s blížícím se začátkem dalšího cyklu.

Občas dochází k narušení magnetického pole slunečních skvrn a můžeme zažít erupce nebo výrony koronální hmoty, které vrhají do vesmíru obrovské množství nabitých částic. Pokud se dostanou až k nám na Zemi, jsou příčinou nádherných polárních září, ale mají také poměrně negativní dopad na satelity, energetické sítě a telekomunikační systémy. 

Hluboko v nitru Slunce to všechno pohání dynamo. Ten vzniká díky energii z pohybu plazmatu a je zodpovědný za převracení magnetických pólů Slunce, kdy se severní pól stává jižním a jižní severním, což se děje přibližně každých 11 let. Je to další aspekt slunečního cyklu.

Již od 30. let 20. století je známo, že rychlost vzestupu cyklu slunečních skvrn souvisí s jeho silou, přičemž silnější cykly potřebují k dosažení maxima kratší dobu. V článku publikovaném v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters; Priyansh Jaswal, Chitradeep Saha a Dibyendu Nandy z Indian Institutes of Science Education and Research oznámili svá zjištění. Zjistili, že rychlost poklesu dipólového magnetického pole Slunce zřejmě také souvisí s nárůstem současného cyklu.

Tým prošel archivy a ukázal, jak pozorování rychlosti poklesu dipólu spolu s pozorováním slunečních skvrn dokáže předpovědět vrchol aktivity s větší přesností než dříve. Došli k závěru, že současný cyklus by měl vrcholit někdy mezi začátkem roku 2024 a zářím příštího roku.  Schopnost lépe předpovídat vrchol aktivity pomůže pochopit pravděpodobnou intenzitu vesmírných meteorologických jevů zde na Zemi a poskytne nám větší varování, abychom se mohli připravit.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: eurekalert.org, ras.ac.uk

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *