První zisk, pak až ekologie. Společnost Tesla čelí žalobě kvůli porušování předpisů o nebezpečných odpadech

Tesla
Autor fotografie: Blomst / Zdroj fotografie: Pixabay

Výrobce elektromobilů Tesla byl zažalován 25 kalifornskými okresy za údajně špatné nakládání s nebezpečným odpadem. Žaloba byla oficiálně podána 31. ledna 2024. Okresy tvrdí, že společnost Tesla již několik let porušuje kalifornské zákony o životním prostředí, a požadují vydání soudního příkazu, který by ji donutil řádně nakládat s nebezpečným odpadem.

Žaloba tvrdí, že k porušování předpisů docházelo až ve 101 zařízeních, včetně výrobního závodu společnosti Tesla ve Fremontu. Okresy obvinily společnost Tesla z porušování státních zákonů o nekalém podnikání a nakládání s nebezpečným odpadem. Tyto zákony jsou z oblasti nakládání s nebezpečným odpadem v Kalifornii.

U kalifornského státního soudu v San Joaquinu byla v úterý podána žaloba s názvem The People of California v. Tesla Inc., uvedla agentura Reuters. Ze zprávy vyplývá, že občanskoprávní pokuty mohou dosáhnout až 70 000 dolarů za porušení předpisů denně. Nebezpečný odpad, který se v zařízeních vyrábí nebo se s ním nakládá, zahrnuje mimo jiné lakovací materiály, brzdové kapaliny, použité baterie, nemrznoucí směs a motorovou naftu. Více než dvě desítky okresních prokurátorů, kteří se spojili k podání žaloby, chtějí soudní příkaz, který by společnosti uložil povinnost řádně nakládat s nebezpečným odpadem.

Obvinění proti společnosti Tesla

Žaloba podaná kalifornskými okresy tvrdí, že Tesla již několik let porušuje kalifornské zákony o životním prostředí. Okresy tvrdí, že Tesla nedbá na to, jak nakládá se svým odpadem, a společnost je třeba naučit pořádku. Žaloba také tvrdí, že k porušování předpisů docházelo až ve 101 zařízeních. Patří mezi ně i klíčový výrobní závod společnosti Tesla ve Fremontu.

Los Angeles, San Francisco a další okresy obvinily společnost z nesprávného označování a likvidace materiálů na překládacích stanicích nebo skládkách, které „nemají povolení přijímat nebezpečný odpad“. Mezi odpady patří „maziva, brzdová kapalina, olověné akumulátory, aerosoly, nemrznoucí směsi, čisticí kapaliny, propan, barvy, aceton, zkapalněný ropný plyn, lepidla a nafta,“ uvádí se v žalobě. Dodává, že Tesla „v tom pokračuje ve svých zařízeních nebo mimo ně“.

Předchozí žaloby společnosti Tesla týkající se nakládání s odpady

Tato žaloba není prvním případem, kdy Tesla čelí obviněním souvisejícím s nakládáním s nebezpečným odpadem. V roce 2019 společnost uzavřela dohodu s americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí kvůli údajnému porušování federálních předpisů o nakládání s nebezpečným odpadem ve svém závodě ve Fremontu. V rámci této dohody společnost Tesla souhlasila, že přijme opatření k řádnému nakládání s odpady v závodě a zaplatí pokutu ve výši 31 000 USD. Společnost Tesla později v roce 2022 uzavřela dohodu s agenturou EPA, v níž souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 275 000 USD poté, co dlouhodobě porušovala zákon o čistotě ovzduší.

V roce 2022 společnost Tesla v podání pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) zveřejnila, že ji vyšetřuje kalifornský okresní prokurátor kvůli praktikám nakládání s odpady. Společnost tehdy uvedla, že „zavedla různá nápravná opatření, včetně provádění školení a auditů, jakož i posílení svého programu nakládání s odpady na pracovišti“. V říjnu 2023 společnost Tesla uvedla, že vede jednání o urovnání s prokurátory v různých kalifornských okresech, ale zřejmě nedosáhla žádných výsledků.

Možné důsledky pro společnost

Porušení zákonů o životním prostředí v Kalifornii může vést k přísným trestům. Sankce za porušení zákonů o životním prostředí v Kalifornii mohou sahat od pokut až po odnětí svobody. Například vytvoření, udržování nebo nenapravení veřejného nepořádku je podle kalifornských zákonů přestupek, za který hrozí maximálně šest měsíců. Maximální trest za přestupek je jeden rok v okresním vězení. V závažnějších případech, kdy je někdo v důsledku jednání obviněného vystaven bezprostřednímu nebezpečí vážného ublížení na zdraví nebo utrpí vážné ublížení na zdraví či smrt, se z trestného činu stává přímo trestný čin a hrozí za něj tři, šest nebo devět let kalifornského státního vězení plus pokuta.

Kalifornský zákon o nakládání s nebezpečným odpadem umožňuje uložit občanskoprávní sankce až do výše 70 000 dolarů za každé porušení. Kromě pokut může být porušovateli zákonů o životním prostředí nařízeno také zaplacení nákladů na vyčištění a náhradu škody. Společnost Tesla již v minulosti čelila kontrole v souvislosti s environmentálními a bezpečnostními problémy ve svém závodě ve Fremontu. Tato žaloba představuje pro společnost další výzvu v jejím úsilí o řešení problémů v oblasti životního prostředí a dodržování předpisů.

Vyjádření společnosti Tesla

V současné době neexistuje žádná oficiální reakce společnosti Tesla na žalobu týkající se porušování předpisů o odpadech. Případ budeme sledovat a o případném vývoji nebo reakci společnosti Tesla budeme informovat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, cnbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *