Navzdory masivním sankcím, tak společnosti ZTE a Huawei hlásí rekordní růst. Nokia a Ericsson silně zaostávají

Huawei
Autor: Z z / Zdroj: Pexels

Navzdory sankcím zaznamenávají čínští výrobci síťových zařízení výrazný růst. Růst prodejů společností ZTE a Huawei vyústil ve velmi dobré finanční zprávy zveřejněné v těchto dnech.

Společnost ZTE, druhý největší výrobce síťové infrastruktury, zaznamenala za poslední rok nárůst ceny svých akcií o 61 %. V prvním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala 28,5% nárůst provozního zisku a 4,3% nárůst tržeb.

Naopak evropští konkurenti, tedy společnosti Ericsson a Nokia, zaznamenali pokles. Hodnota jejich akcií se za poslední rok snížila o 30 %, resp. 22 %. Dne 20. července společnost Nokia oznámila 3% pokles tržeb za posledních 12 měsíců. Současně došlo k poklesu zisku o 16 %. Švédská společnost Ericsson oznámila 62% pokles provozního zisku, což je ještě horší.

Prudký pokles hodnoty akcií není překvapivý. Na rozdíl od růstu ZTE a Huawei společnosti Nokia a Ericsson upozornily, že finančních výsledků dosahují podle očekávání. Trh však tento názor zjevně nesdílí.

Údaje za Huawei, která je soukromou společností, tj. není kótována na burze, nejsou v tomto případě přímo srovnatelné s ostatními. Přesto Asiatimes uvádí, že společnost uzavřela 6 000 kontraktů na výstavbu 5G sítí a soukromých sítí IoT založených na 5G.

Zajímavé navíc je, že tato čísla se týkají pouze čínského trhu. Na trhu EU má Huawei několik desítek kontraktů na výstavbu sítí s technologií 5G. Některé z nich jsou již vybudovány, ale většina je ve fázi výstavby.

Růst společností ZTE a Huawei je způsoben zvýšenou poptávkou po technologiích 5G v Asii

Jediné dvě země, které zakázaly Huawei pod zjevným politickým tlakem Washingtonu, jsou Spojené království a Švédsko. Německo naopak nahlas hovoří o všech důsledcích, které by takový krok mohl způsobit. Náklady na odstranění zařízení Huawei z jeho sítí by vedly ke značným nákladům. Například německý Vodafone již oznámil, že jen jeho síť by utrpěla mnohamiliardové škody.

Pokles příjmů společností Nokia a Ericsson je způsoben především slabší poptávkou operátorů po sítích s 5G technologií. Je to důsledek relativně pomalé implementace na Západě. Na druhé straně světa, tedy v Asii, zájem rychle roste, zejména v Číně, Japonsku a Koreji. Růst společností ZTE a Huawei je také přímým důsledkem této situace. Rychle rostoucí poptávku po službách 5G hlásí i některé sousední země. Jedním z nejdůležitějších trhů je Indie s druhou největší populací na světě.

Jen v Číně si služby 5G předplácí již 700 milionů lidí. Také cíl 2,9 milionu dodaných základnových stanic 5G byl dosažen šest měsíců před plánovaným termínem. Kromě toho je nyní každé větší město v Číně pokryto 5G signálem. Ve zbytku světa tomu tak často není. Důvodem takové situace je zřejmě pomalejší zavádění, které je způsobeno mnoha faktory.

Je třeba mít na paměti velikost čínských měst, která jsou větší než v EU a USA. Proto je dopad takového případu ještě více šokující.

Růst sítí 5G je v Asii rychlejší než v USA a EU

V EU můžeme být stále svědky snahy operátorů o urychlení technologie 5G. Mnoho takových sítí je budováno na stávající infrastruktuře 4G. Proces budování samostatných sítí 5G bude zřejmě trvat déle, i když projekty začaly v roce 2019.

No, vždycky můžeme vinit pandemii, ale je zřejmé, že Čína s ještě přísnějšími omezeními a výlukami dokázala vybudovat 5G sítě mnohem rychleji než USA a EU. Růst společností ZTE a Huawei také ukazuje, že dobrý byznys lze dělat i pod tlakem sankcí a obchodních válek.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: asiatimes.com, ts2.space

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *