Huawei se opět daří. Prodej smartphonů zažívá raketový start

Huawei
Zdroj: Huawei

Huawei začíná na čínském trhu konečně ožívat se vším všudy. Ještě před několika měsíci si vedl podprůměrně v porovnání s minulostí, ale zdá se, že nyní je tomu konec. Před pár týdny vyšla zpráva analytické společnosti IDC, která uvedla, že zisky Huawei v posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostly o 36,2 %, což je působivý růst.

Díky tomuto růstu je čínský gigant čtvrtou největší společností v Číně vyrábějící smartphony. V tuto chvíli má na tamním trhu podíl 13,9 %. Ještě minulý rok ve stejném období měl podíl pouhých 10,3 %. Nyní zas další analytická společnost, Counterpoint Research, přišla s další zprávou vyzdvihující výkonnost původně telekomunikační společnosti. Podle ní si Huawei vede nejlépe s prodeji smartphonů za první dva týdny roku 2024.

Podíl Huawei na trhu stabilně klesal od roku 2019, kdy došlo k uvalení prvních sankcích. První rok ještě moc cítit nebyly, ale postupem času, jak čínský gigant vydával nové telefony, se negativně projevily do prodejů. Od té doby je prvním větším úspěchem snad jen uvedení řady Mate 60, která se chlubí vlastním vlajkovým procesorem společnosti v podobě Kirin 9000S. Za úspěchem pravděpodobně stojí i návrat 5G připojení, které je ve velké míře rozšířeno v jedné z největších zemí světa. Dalšími faktory úspěchu jsou silná loajalita zákazníků a úspěšné zavedení HarmonyOS, které se těší v Číně enormní popularitě.

Huawei se dere na vrchol

Counterpoint Research dále uvedlo, že čínský trh se smartphony vyšší třídy vzrostl v minulém roce o 27 %. V první polovině roku 2023 měl Apple vedoucí postavení na tomto trhu, avšak počátkem začátku třetího čtvrtletí začal americký gigant ztrácet, a to právě kvůli Huawei.

Nicméně celý čínský trh není jen o Applu a Huawei. Je tam plno dalších společností – Xiaomi, Samsung, OPPO či vivo. Na Huawei je zas zajímavý fakt, jak se dokázal vzchopit. Postupně mu Spojené státy zakázaly používání mnoha komponentů a také dokonce softwaru od Googlu. Ale on se nevzdal, investoval mnoho peněz a vrátil se silnější a především méně závislý na západních technologiích.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, technode.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *