Jak Huawei překonalo americký zákaz výroby čipů? Nová zpráva tvrdí, že průlomový čip byl vyroben pomocí americké technologie

Huawei
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Navzdory omezením USA na dodávky pokročilých čipových technologií do Číny se společnosti Huawei podařilo vyvinout výkonnější čip pro svůj smartphone Mate 60 Pro s využitím technologií amerických společností.

Dřívější zpráva se zmiňovala o tom, že společnost SMIC v minulosti použila zařízení společnosti ASML

Dřívější zprávy naznačují, že společnost Huawei spolu se svým partnerem pro výrobu čipů SMIC využila k vytvoření 7nanometrového čipu technologie kalifornských společností Applied Materials a Lam Research. I když se nejedná o nejmodernější dostupný čip, překonává to, co USA zamýšlely pro svého konkurenta v probíhající válce o čipy. Tato zpráva přichází po předchozí zprávě agentury Bloomberg z října 2023, která zmiňovala, že společnost SMIC využila technologii nizozemské společnosti ASML pro další pokročilý čip Huawei.

Zásadní je, že společnost SMIC údajně získala americkou technologii předtím, než americké ministerstvo obchodu v říjnu 2022 zavedlo zákaz. Tento zákaz omezil americké společnosti v dodávkách vyspělého zařízení na výrobu čipů a čipů čínským firmám. Další omezení USA v listopadu 2022 zakázala schvalovat prodej zařízení společnosti Huawei a dalším čínským společnostem s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

Ačkoli americké ministerstvo obchodu nenašlo důkazy o tom, že by společnost SMIC tyto pokročilé čipy vyráběla ve velkém, společnost Huawei se v prvních šesti týdnech roku 2024 těšila silné počáteční poptávce po své řadě Mate 60. Ve stejném období klesl prodej iPhonů společnosti Apple v Číně meziročně o výrazných 24 %, ačkoli celkový prodej chytrých telefonů v Číně klesl o 7 %, tak prodeje společnosti Huawei vzrostly o 64 %.

Pokud je tomu skutečně tak, tak to dokazuje, že čínské společnosti mají nakoupené stroje na výrobu procesorů ještě z doby, kdy na ně žádné sankce uvaleny nebyly. Bude zajímavé sledovat tento spor a uvidíme, zda se dočkáme doložitelných důkazů, že společnost SMIC skutečně využila stroje společnosti ASML.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: qz.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *