Japonsko plánuje další přistání na Měsíci po neúspěšném pokusu z počátku letošního roku
Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) 5. prosince oznámila, že její robotická sonda „Smart Lander for Investigating Moon (SLIM)“ má být vypuštěna 20. ledna příštího roku. První japonské přistání na Měsíci se uskutečnilo v časných ranních hodinách.
Připomeňme, že na začátku tohoto roku se ambiciózní plán Japonska uskutečnit první přistání na Měsíci v zemi potýkal s neúspěchem, když soukromý kosmický podnik ispace ztratil kontakt se svou sondou HAKUTO-R Mission 1 (M1) chvíli před plánovaným přistáním.
Cílem mise, která měla být prvním komerčním přistáním na Měsíci, bylo shromáždit snímky a údaje, které by posloužily jako podklad pro budoucí japonské úsilí o průzkum Měsíce. Neúspěch je pro Japonsko, které si stanovilo cíl vyslat na Měsíc astronauty do konce roku 2020, velkou ranou. I přes tento neúspěch je země nadále odhodlána věnovat se průzkumu Měsíce a již nyní plánuje budoucí mise. Než se budeme zabývat jejím nejnovějším plánem na 20. ledna příštího roku, podívejme se na její neúspěšný pokus z počátku letošního roku.
Neúspěšný pokus o přistání
Mise HAKUTO-R 1 (M1) byla navržena japonskou společností ispace a vypuštěna raketou Falcon 9 společnosti SpaceX. Sonda byla vybavena mini lunárním vozítkem, které se mělo pohybovat po povrchu Měsíce a sbírat cenná data. Další užitečné zatížení na palubě modulu zahrnovalo polovodičovou baterii, letový počítač poháněný umělou inteligencí a 360stupňovou kameru. Cílem mise bylo také zapojit se do programu NASA, jehož cílem je uplatnit nárok na měsíční regolit a převést vlastnictví k němu.
Přibližně hodinu před plánovaným přistáním zahájila 2,3 metru vysoká sonda M1 přistávací fázi, při níž postupně stáhla svou oběžnou dráhu kolem Měsíce z 62 mil nad povrchem na zhruba 15 mil. Mise se však setkala s potížemi a sonda při pokusu o přistání havarovala. Řídící letu s ní ztratili kontakt chvíli před plánovaným přistáním.
Při vysvětlování příčiny neúspěšného přistání řekl na tiskové konferenci hlavní technologický ředitel Ryo Ujiie.
„Zřejmě přešla do volného pádu směrem k povrchu, protože jí docházelo palivo pro zažehnutí pohonných jednotek,“
Význam a budoucí plány
Neúspěch mise HAKUTO-R 1 (M1) je pro japonské snahy o průzkum Měsíce významnou komplikací. Země si stanovila cíl vyslat koncem roku 2020 astronauty na Měsíc a úspěch mise by byl významným milníkem na cestě k dosažení tohoto cíle. I přes tento neúspěch je Japonsko nadále odhodláno věnovat se průzkumu Měsíce a již nyní plánuje budoucí mise.
Nejvyšší mluvčí japonské vlády Hirokazu Matsuno vyjádřil odhodlání země pokračovat v úsilí o průzkum Měsíce a uvedl, že je sice smutné, že mise nebyla úspěšná, ale Japonsko chce, aby se společnost ispace „snažila dál“, protože její úsilí je významné pro rozvoj země. Neúspěch mise také poukazuje na problémy spojené s průzkumem vesmíru, přičemž přistání na nebeských tělesech je obzvláště obtížné. Generální ředitel společnosti ispace Takeshi Hakamada přislíbil, že se pokusí o další pokus, a je tedy zřejmé, že ambice Japonska v oblasti průzkumu Měsíce zůstávají neúspěchem nezměněny.
Neúspěch mise HAKUTO-R 1 (M1) je připomínkou obtíží a rizik spojených s výzkumem vesmíru. I přes tento neúspěch zůstává závazek Japonska k průzkumu Měsíce silný. Poučení z neúspěšné mise bude cenné pro informování o budoucích snahách o průzkum Měsíce a zkušenosti Japonska přispějí ke kolektivním znalostem o snahách lidstva ve vesmíru.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ithome.com, space.com