Odvážná předpověď generálního ředitele společnosti NVIDIA, že umělá inteligence dosáhne „obecné inteligence“ do 5 let

Nvidia
Autor: Stas Knop / Zdroj: Pexels

Generální ředitel společnosti NVIDIA Jensen Huang na nedávném Stanfordském fóru pronesl odvážné tvrzení, že umělá inteligence (AGI) může být blíže, než si myslíme. Je velmi pravděpodobné, že možná přijde už za pět let. Jeho prohlášení však přichází s několika zásadními souvislostmi.

Sebevědomí společnosti NVIDIA pramení z využití jejích čipů především pro AI.

Huangova předpověď závisí na definici AGI. Pokud ji definujeme jako schopnost projít testy navrženými člověkem, pak Huang věří, že AGI je na obzoru. Tvrdí, že do pěti let by systémy umělé inteligence mohly „dobře zvládnout každý“ test, který jim bude předložen. Toto přesvědčení částečně pramení z vedoucí úlohy společnosti NVIDIA při vývoji výkonných čipů AI používaných v systémech, jako je ChatGPT společnosti OpenAI.

Huang však uznává, že existuje širší definice AGI, která zahrnuje skutečné pochopení a replikaci složitého fungování lidské mysli. Připouští, že tato definice zůstává kvůli probíhající vědecké diskusi o povaze lidské inteligence neuchopitelná. „Jako inženýr ji lze jen těžko dosáhnout“, protože chybí jasný cíl, vysvětluje Huang.Diskuse se dotkla také infrastruktury potřebné k podpoře růstu umělé inteligence. Ačkoli se objevily obavy z potřeby dalších továren na výrobu čipů (fabs), které by uspokojily budoucí poptávku, Huang se domnívá, že to nemusí být tak kritické, jak se někteří obávají. Poukazuje na to, že pokrok v algoritmech AI a efektivitě zpracování pravděpodobně povede k potřebě celkově menšího počtu čipů, a to navzdory očekávanému růstu aplikací AI.

Huangova předpověď je jistě poutavá, je však nezbytné pochopit nuance, které se za jeho tvrzením skrývají. Umělá inteligence může skutečně rychle postupovat vpřed a mít potenciál vyniknout ve specifických úlohách. Skutečná podstata lidské inteligence, která zahrnuje mnohem více než pouhé absolvování testů, však může být ještě značně vzdálená vzhledem k zásadním problémům při jejím pochopení a replikaci.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, hindustantimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *