Společnost Huawei po letech vývoje prolomila americké sankce. S novým smartphonem odhalila vlastní Kirin procesor, který nabízí 5G připojení
Jsou to téměř čtyři roky, kdy americká vláda plně omezila společnost Huawei. První omezení se týkalo dodávky základních komponent na výrobu smartphonů. Další omezení přišlo během několika dnů, kdy americká vláda zakázala společnosti Huawei používat Google služby. To byl asi ten největší problém.
Pomalu následovala další omezení, která byla zaměřena proti využívání 5G technologií ve smartphonech Huawei, a jako třešnička na dortu přišlo omezení výroby vlastních procesorů. Zkrátka společnost Huawei nemohla využívat to, co bylo vyrobeno pomocí americké technologie. Díky těmto krokům se zastavila výroba procesorů Kirin, která byla pro společnost klíčovou.
Postupem času americká vláda udělala kompromis a nabídla společnosti Huawei procesory Snapdragon, ovšem pod záminkou, že nebudou obsahovat 5G čip. Vzhledem k tomu, že čínská společnost neměla na výběr, tak na dohodu přistoupila, jinak by zůstala bez možnosti vyrábět veškerá svá zařízení. Díky této dohodě máme dnes ve všech zařízeních od Huawei procesory Snapdragon, které podporují pouze 4G síť.
Když tato omezení vešla v platnost, tak se vedení společnosti Huawei nechalo slyšet, že se nevzdá a během několika let si vyvine vlastní technologie na výrobu procesorů, které nebudou využívat žádné americké technologie. Díky tomu se zcela zbaví závislosti na USA. Jakmile by se tohle povedlo, tak by sankce ze strany USA ztratily význam, protože by si Huawei vyrábělo důležité procesory samo, a to včetně důležitého 5G připojení.
Samozřejmě tohle vzneslo vlnu posměchu a negativních reakcí. Každý si byl vědom toho, jak je samotná výrobní technologie složitá. Vzhledem k tomu, že výrobců čipů je jako šafránu, tak bylo celkem nereálné, že se to společnosti Huawei povede.
Postupem času se společnost Huawei spojila s čínským výrobcem procesorů SMIC, kterého taky začaly omezovat sankce ze strany USA. Následně spolu investovaly miliardy dolarů na vývoj vlastní výrobní technologie, která bude zcela nezávislá na té americké. Díky tomu nebude mít americká vláda proti Huawei žádné páky na omezení výroby.
Po téměř čtyřech letech vývoje se to skutečně povedlo. Dnes spolu s modelem Huawei Mate 60 Pro odhalila společnost Huawei vlastní procesor. Huawei nám ukázalo jeho nový procesor Kirin 9000s, který má 12 jader a grafické jádro Maleoon 910. Pravdou je, že 12jádrová architektura je u čipových sad Kirin poměrně neobvyklá.
Kirin 9000s zahrnuje dvě jádra A34, šest upravených jader A78AE a čtyři jádra A510, špičková frekvence je následně 2,62 GHz. Procesor je vyroben 5 nm technologií, což je celkem paradox, protože sankce ze strany USA měli právě společnosti Huawei omezit přístup k tomuto výrobnímu procesu.
Nutno říci, že po sociálních sítích už kolují snímky, kde máme dva typy procesorů. Jeden Kirin 9000s, který je postaven na 8 jádrech a druhý je postaven na výše uvedených 12 jádrech. Více detailů prozatím nemáme, ale pracujeme na jejich zjištění.
Hlavní zprávou je také to, že nový Kirin 9000s plně podporuje 5G připojení, které nesměla společnost Huawei několik posledních let využívat. Nyní ještě nevíme, jak velkou bude mít Huawei na tento procesor výrobní kapacitu. Společnost Huawei stále ještě mnoho informací tají, takže si na další podrobnosti budeme muset počkat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: huaweicentral.com, huaweicentral.com
To: Autor – říká vám něco , jako profesionálnímu redaktorovi spisová čeština? Jak může publikovat článek s tolika hrubkami? I, y vám nic neříká? A co takhle tip a typ? A nakonec ten překlep… Ja bych se hambou styděl tohle veřejně publikovat.
S architekturou Kirin 9000s jde zatím jen o nepotvrzené spekulace založené zejména na dosud nevalidních výstupech na nové SoC logicky neoptimalizovaných benchmarků, jenž rozlouskne až reverzní deep analýza.
Co se týká Huawei + SMIC node „revoluce“, tak zatím není potvrzen ani 5nm proces. SMIC pomocí DUV ovládla teprve loni masově základně 7nm v kryptoměnovém těžebním čipu MinerVa, přičemž mobilní SoC je ještě „trochu“ jiná liga. 5nm jde pomocí DUV teoreticky rovněž, jen se zcela jistě ekonomicky naprosto nepřijatelně mizernou jak výtěžností, tak časovou náročností = daleko více expozic + leptů s mnohem horší výslednou kvalitou, proto se nejen pro těch 5, ale i 7nm využívá EUV od ASML, k němuž však CN firmy nemají „díky“ nikoli pouze US banu přístup. Dle zákulisních info EUV jak SMIC, tak Huawei dosud neovládli a hned tak neovládnou. IMHO Kirin 9000s je postaven buď to na starších 7nmDUV nebo za extrémních z prodejů určitě nenávratných nákladů na 5nm DUV (..zde by se jednalo dozajista o státem dotovanou produkci sloužící k pokusnému mass vyladění s předem velmi nejistým výsledkem…). Finálně budeme vědět – neb Huawei to, jak již ofiko řekli, sám neprozradí – stejně jako to speed data testy prakticky potvrzené 5G, humorně zastřené na displeji zobrazeným 4G :o) – až po výše zmíněném nezávislém mikro-zkoumání.
..btw, 5G měl již 7nm Kirin 990 5G v P40/Pro 😉
…myšleno 5G modem
….přesně vlastní HiSilicon 5G modem
..zatím asi NEJ INFO NEJBLÍŽE REALITĚ 🙂
https:///default.aspx
V Číně na rozdíl od nás 5G síť mají dávno, tak proč mě to neudivuje? A co máme my? 5G telefony na ho…