Začínáme těžit kryptoměny. Může se to v dnešní době stále vyplatit?

kryptoměny
Autor: WorldSpectrum / Zdroj: Pixabay

Jako technologičtí nadšenci a milovníci technologického pokroku nemůžeme přeci kryptoměny ignorovat. Proto jsme se rozhodli skočit do těžby kryptoměn přímo po hlavě. Nějaké zkušenosti s tímto tématem máme z dřívějška, ale nyní jsme se rozhodli do toho jít trochu jinak. V tomto článku si povíme, jaký těžební stroj jsme si zakoupili a zda se těžba může dneska vyplatit.  

Dřívější těžba byla velmi rozšířená i mezi běžné uživatele díky kryptoměně zvané Ethereum. Těžba byla zjednodušeně řečeno velmi lehká, protože vám k tomuto kroku stačila klasická grafická karta, kterou máte ve svém počítači. Následně se spustil program, který byl k tomu určený a těžba se spustila. Pokud jste chtěl těžit na jedné kartě, případně na 50, tak byl postup vždy stejný, a i méně technicky zdatný jedinec se mohl do této těžby pustit.

My jsme si řekli, že se v letošním roce pustíme do těžby pomocí ASICu, tedy stroje, který je vyroben pouze na těžbu kryptoměn. Jiné využití v tomto ohledu nemá. Z tohoto pohledu si řada lidí řekne, že to je ekonomická sebevražda. Přeci jen si kupujete stroj například za 200 tisíc korun s tím, že umí pouze jednu věc, těžbu. Klasické otázky jsou: A co když těžba skončí? Pak ten stroj můžu přece vyhodit a prodělám 200 000 Kč. S tím jsem se setkával téměř pokaždé. Šance, že těžba skončí nyní, je prakticky nulová. Navíc, kdo se bojí, nesmí do lesa a trocha toho zdravého hazardu přece nikomu neublížila.

Cena elektřiny je nejdůležitější prvek

Základem pro ziskovou těžbu kryptoměn je v dnešní době levná elektřina. I když to zní jako utopie, tak stále se najdou země, kde ji mají mimořádně levnou. Pokud chcete mít zisky, co možná největší, tak váš těžební stroj necháte uložit v nějakém datacentru, které sídlí například v Dubaji, Norsku, Dominikánské republice nebo Paraguayi. Tam se ceny pohybují kolem 1,3-2 Kč za kW, proto jsou tyto destinace pro těžaře velmi oblíbené.

My jsme pro začátek do zahraničí stroj posílat nechtěli, tak jsme využili služby datacentra tady v Česku, kde se elektřina pohybuje s celou kolem 3,5 Kč za kW. Možná si říkáte, že to není zase takový rozdíl, ale opak je pravdou. Při spotřebě těžebního stroje vám tento rozdíl v ceně může navýšit náklady měsíčně klidně až o 5 tisíc Kč. Proto říkáme, že levná elektřina je základ.

Těžební stroj je základ

V dnešní době máte možnost těžit z několika kryptoměn. Za zmínku stojí samozřejmě Bitcoin, Kaspa, Litecoin, Dogecoin a například Nervos. Každá kryptoměna má svůj speciální těžební stroj. Bývá pravidlem, že stroj, který vám těží například Bitcoin, vám nebude těžit například Kaspu a naopak. Proto je dobré si předem rozmyslet na jakou kryptoměnu se budete chtít soustředit.

My jsme si do redakce zakoupili stroj Antminer L7, který těží hlavně Litecoin a Dogecoin. Následně vytěžené kryptoměny si rovnou necháme proměnit na Bitcoin, který si budeme ukládat. Antminer L7 byl představený už v listopadu 2021. Přesto se jedná o nejvýkonnější stroj a s efektivitou 0,36 W/Mh, který je určen na těžbu Litecoinu a Dogecoinu. Ve srovnání s předchozím modelem nabízí L7 až devatenáctinásobný výkon. Jednou z výhod těžby algoritmu Scrypt je možnost duální těžby kryptoměny Litecoin a Dogecoin.

kryptoměny
Zdroj: Svět Huawei

Antminer L7 od společnosti Bitmain na těžbu kryptoměn Litecoin+Dogecoin (algoritmus Scrypt) nabízí výkon 9050 Mh/s při spotřebě 3260 W. Jak si můžete všimnou, tak spotřeba je skutečně obrovská, proto každé mírné zdražení energií se ihned podepíše na měsíční platbě za energie. Cena tohoto těžebního stroje byla 180 tisíc korun. Jak rostou ceny kryptoměn, tak se mění i cena těžebních strojů, mnohdy i 3x za den. Od našeho zakoupení, které proběhlo někdy v polovině března, cena tohoto stroje vzrostla zhruba o 25 tisíc korun.

Kde se dají stroje na těžbu koupit?

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně drahé stroje, tak jsme hledali obchod, který má dlouhou historii a skvělé zákaznické recenze. Když kupujete stroj za bezmála 200 tisíc korun, tak nechcete spadnout do pasti nějakým podvodníkům. Proto po dlouhodobějším zkoumání trhu padla volba na společnost „Ako Ťažiť Kryptomeny“ ze sousedního Slovenska.

Jejich přístup byl velmi profesionální a ohledně dodržení termínů dodání všechno sedělo do puntíku. Po objednání ASICu nás kontaktoval majitel společnosti, aby objednávku ještě jednou potvrdil a následně se s námi dohodnul na platbě. Máte možnost buď zaplatit rovnou celou sumu, případně zaplatit pouze zálohu a po dodání produktu doplatit zbytek. Všechno proběhlo neskutečně rychle a zhruba do deseti dní od objednání jsme měli ASIC v redakci. V tomto směru nemůžu nic vytknout.

Kolik dokáže těžba vydělat za měsíc?

Tohle je velmi ožehavé téma, na které vám nedokáže nikdo přesně odpovědět. Situace na trhu kryptoměn se mění každým dnem a nebojím se říci i hodinou. Proto je to vždycky taková sázka do loterie. V současnosti existuje několik webů, které fungují jako případné kalkulátory zisku. Zadáte tam, jaký máte stroj, jakou kryptoměnu těžíte, jakou máte spotřebu elektrické energie a zároveň její cenu. Následně vám to na konci vyhodí sumu, kterou byste měl po měsíci těžení obdržet do kryptopeněženky.

Jak jsme na tom my s naším strojem Antminer L7? V současnosti jsou vyhlídky na tento stroj velmi dobré. Ke dnešnímu datu, kdy píši tento článek, to vychází tak, že za měsíc stroj natěží kryptoměny v hodnotě 25 817 Kč a náklady na energie budou 8215 Kč. Z toho tedy vyplývá, že čistý zisk by měl být měsíčně 17 602 Kč. To jsou velmi pěkné hodnoty, které z toho dělají velmi zajímavou investiční příležitost. Pro přesnější přehled přikládáme dolů pod tento odstavec výpočtovou tabulku.


Zdroj: Svět Huawei

Samozřejmě na konci měsíce může být vše jinak. Výdělek může být například výrazně menší, větší, případně se může stát, že za elektřinu zaplatíme mnohem více, než dokážeme natěžit kryptoměn. I to se občas stává, proto je z tohoto pohledu těžba kryptoměn relativně riziková záležitost.

Abychom vám dokázali celou situaci co možná nejblíže popsat a přiblížit, tak těžbu spustíme zítra 1.4. A následně si 1.5 uděláme takové malé shrnutí celkového měsíčního přehledu. Jistě vás bude zajímat, kolik jsme utratili za elektřinu, jaký byl čistý zisk a kolik jsme natěžili kryptoměn. Pokud by vás k tomuto tématu ještě něco zajímalo, tak nám dejte vědět do komentářů pod tímto článkem, případně na Instagramu. Jak vnímáte kryptoměny?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *