Čína dokázala nemožné. Odhalila jadernou baterii, která může vyrábět energii po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení
Společnost Betavolt tvrdí, že její baterie by mohla napájet mobilní telefony, které není třeba nikdy nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Jedná se o kapesní revoluci, která může změnit svět.
Čínský startup představil novou baterii, která podle něj dokáže vyrábět elektřinu po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení nebo údržby. Společnost Betavolt se sídlem v Pekingu uvedla, že její jaderná baterie je první na světě, která realizuje miniaturizaci atomové energie a umisťuje 63 jaderných izotopů do modulu menšího než mince.
Společnost uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování a nakonec bude sériově vyráběna pro komerční aplikace, jako jsou telefony a drony. „Atomové baterie Betavolt mohou uspokojit potřeby dlouhodobého napájení v mnoha oblastech, jako je letectví, zařízení umělé inteligence, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboti,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
„Tato nová energetická inovace pomůže Číně získat náskok v novém kole technologické revoluce v oblasti umělé inteligence.“ Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolňovanou rozpadajícími se izotopy na elektřinu, a to procesem, který byl poprvé prozkoumán ve 20. století.
Vědci v Sovětském svazu a Spojených státech dokázali vyvinout technologii pro použití v kosmických lodích, podvodních systémech a vzdálených vědeckých stanicích, avšak termonukleární baterie byly nákladné a objemné.
Snaha o miniaturizaci a komerční využití jaderných baterií byla přijata v rámci 14. pětiletého plánu Číny, jehož cílem je posílit ekonomiku země v letech 2021-2025, přičemž na jejich vývoji pracují i výzkumné instituce v USA a Evropě.
Společnost Betavolt uvedla, že její první jaderná baterie může dodávat výkon 100 mikrowattů a napětí 3 V, přičemž její rozměry jsou 15x15x5 milimetrů, nicméně do roku 2025 plánuje vyrobit baterii s výkonem 1 watt.
Jejich malé rozměry znamenají, že by mohly být použity v sérii k výrobě většího množství energie, přičemž společnost si představuje mobilní telefony, které se nikdy nebudou muset nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Její vrstvená konstrukce také znamená, že se nevznítí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu která by ji mohla poškodit, tvrdí Betavolt, a zároveň je schopna pracovat při teplotách od -60 do 120 stupňů.
„Baterie s atomovou energií vyvinutá společností Betavolt je údajně naprosto bezpečná, nemá žádné vnější záření a je vhodná pro použití v lékařských přístrojích, jako jsou kardiostimulátory, umělá srdce,“ uvedla společnost. „Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. Po uplynutí doby rozpadu se izotopy změní na stabilní izotop mědi, který není radioaktivní a nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu ani znečištění.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: gizmochina.com, greencarcongress.com
„63 jaderných izotopů“
„15x15x5 milimetrů krychlových“
???
Doporučuji napřed studovat, a pak informovat, jinak dochází místo informování k dezinformacím a blbnutí národa.
Tvl. je to izotop Niklu Ni 63 a máš to napsaný na tom obrázku Luky. Poločas rozpadu 100 let a produkuje záření beta mínus. Je šílený číst nesmysly co píšeš.
A tak zase nehazejte vinu na nekoho kdo vlastne jen prelozil clanek z anglictiny 😉
1) Stresem prorostlý workoholik,
2) který je blázen do nových technologií.
3) Informovat lidi je vášeň, která přerostla v silnou závislost.
1 )Doufám že za práci nejsi placenej.
2) Zdá se, že o Hi-tech nemáš sebemenší zdání.
3) Přeložit paskvil a povýšit ho na ještě větší bludy….tak to musí bejt závislot…
Bylo by fajn mít takovou baterii, Ovšem Drony jistě nebudou létat věčně, protože mají mechanické pohyblivé části, které se opotřebovávají, zahřívají atd, a za nějakou dobu jsou nepoužitelné.
Spíš to velmi zkrátí životnost stále létajících dronů.
Ovšem rozhodně by to prodloužilo lety dronů z nějakých 30 min. až na hodiny nebo dny. A to je pozitivní.
Tohle uz vymyslel před 15 lety nějakej Ukrajinec, ale svete div se nejak to zmizelo? Ze by obr korporátní nechteli mit baterku na celej zivot? Překvapení, na cem by pak vydelavali co. Radsi nam budou prodavat dvakrat do roka novy baterky… Stejny jak doktoro ty vas neleci, nehledaji příčinu, ale potlacujeli symptomy pomoci jedu a chemikalii. Hnus tohle hrabání nekonecna penez, ktery ty nenazrani jedinci stejne neutrati ani za 1000 zivotu. Hnus.