Čína dokázala nemožné. Odhalila jadernou baterii, která může vyrábět energii po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení

Čína
Zdroj: Betavolt

Společnost Betavolt tvrdí, že její baterie by mohla napájet mobilní telefony, které není třeba nikdy nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Jedná se o kapesní revoluci, která může změnit svět.

Čínský startup představil novou baterii, která podle něj dokáže vyrábět elektřinu po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení nebo údržby. Společnost Betavolt se sídlem v Pekingu uvedla, že její jaderná baterie je první na světě, která realizuje miniaturizaci atomové energie a umisťuje 63 jaderných izotopů do modulu menšího než mince.

Společnost uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování a nakonec bude sériově vyráběna pro komerční aplikace, jako jsou telefony a drony. „Atomové baterie Betavolt mohou uspokojit potřeby dlouhodobého napájení v mnoha oblastech, jako je letectví, zařízení umělé inteligence, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboti,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

„Tato nová energetická inovace pomůže Číně získat náskok v novém kole technologické revoluce v oblasti umělé inteligence.“ Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolňovanou rozpadajícími se izotopy na elektřinu, a to procesem, který byl poprvé prozkoumán ve 20. století.

Čína
Zdroj: Betavolt

Vědci v Sovětském svazu a Spojených státech dokázali vyvinout technologii pro použití v kosmických lodích, podvodních systémech a vzdálených vědeckých stanicích, avšak termonukleární baterie byly nákladné a objemné.

Snaha o miniaturizaci a komerční využití jaderných baterií byla přijata v rámci 14. pětiletého plánu Číny, jehož cílem je posílit ekonomiku země v letech 2021-2025, přičemž na jejich vývoji pracují i výzkumné instituce v USA a Evropě.

Společnost Betavolt uvedla, že její první jaderná baterie může dodávat výkon 100 mikrowattů a napětí 3 V, přičemž její rozměry jsou 15x15x5 milimetrů, nicméně do roku 2025 plánuje vyrobit baterii s výkonem 1 watt.



Jejich malé rozměry znamenají, že by mohly být použity v sérii k výrobě většího množství energie, přičemž společnost si představuje mobilní telefony, které se nikdy nebudou muset nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Její vrstvená konstrukce také znamená, že se nevznítí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu která by ji mohla poškodit, tvrdí Betavolt, a zároveň je schopna pracovat při teplotách od -60 do 120 stupňů.

„Baterie s atomovou energií vyvinutá společností Betavolt je údajně naprosto bezpečná, nemá žádné vnější záření a je vhodná pro použití v lékařských přístrojích, jako jsou kardiostimulátory, umělá srdce,“ uvedla společnost. „Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. Po uplynutí doby rozpadu se izotopy změní na stabilní izotop mědi, který není radioaktivní a nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu ani znečištění.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizmochina.com, greencarcongress.com

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hodnocení: 20

Zatím nehodnoceno.

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *