Jak technologie RISC-V pomáhá čínským výrobcům čipů být konkurenceschopní?

RISC-V
Čip / Autor fotografie: Dann Aragrim / Zdroj fotografie: Pixabay

Potřeby lidstva vytvářejí moderní technologické trendy, které jsou nevyhnutelné. Ty souvisí s rostoucí poptávkou po polovodičových součástkách do elektronických vozidel nebo umělé inteligence. To jsou přesně odvětví, ve kterých může bodovat technologie RISC-V. V dnešním světě, kde je vše stále dražší, se jeví jako vhodná architektura, jež je bezplatná a návrhářům čipů tak může ušetřit peníze.

Při výrobě čipů dochází k mnoha složitým a náročným procesům. Výsledkem pak je, že jen málo společností se zapojuje do jejich vývoje. S rychlým pokrokem a poptávkou je však kapacita několika nynějších výrobců překračována. To je chvíle, kdy se může RISC-V snadno uplatnit. Máme hned několik důvodů, proč tomu tak je. Za prvé, jedná se o cenově výhodnou možnost pro návrháře čipů. Za druhé, je to open source a tím nabízí větší flexibilitu a možnosti přizpůsobení než proprietární architektury a za třetí, RISC-V je pořád relativně nová architektura, která se neustále může vyvíjet potřebám budoucích zařízení.

RISC-V je instrukční sada s otevřeným zdrojovým kódem, která je dostupná bezplatně. Je vytvořena tak, aby byla co nejjednodušší a nejefektivnější. Komerčně používána je od roku 2015 poté, co ji vyvinuli vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley. Postupem času mladá technologie získává na popularitě v globálním polovodičovém průmyslu s tím, že Čína je hlavním motorem celého trhu. Jen za rok 2022 uvedlo hned deset čínských společností 11 nových čipů založených na technologii RISC-V. Ty byly navrhnuty pro uspokojení potřeb elektromobilů, počítačů, bezdrátové komunikace či správy energie.

Přijetí nové technologie v Číně je významným pokrokem v globálním polovodičovém průmyslu. Je to ukázka toho, že se asijská země začíná stávat stále významnějším hráčem v návrzích a výrobě čipů. Tato technologie může změnit pravidla hry a Čína v ní může být naprostým lídrem. V tuto chvíli ještě Čína hodně zaostává za tchajwanským TSMC, protože čínské SMIC vyrábí teprve 14mm čipy, což je v porovnání s 4mm čipy od TSMC opravdu zoufale málo.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 6

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *