Recenze Vivo V29: Sympatický smartphone, který způsobí malou revoluci

Vivo V29
Zdroj: Svět Huawei

Společnost Vivo je na našem trhu teprve velmi krátce. To ovšem neznamená, že nemá produkty, které vás nedokáží okouzlit. Posledních pár let jsme svědky toho, jak na náš trh přináší jeden zajímavý kousek za druhým. Díky tomu obliba společnosti raketově roste a dostává se do povědomí širšímu spektru uživatelů.

Proto jsme rádi, že společnost Vivo ve vydávání novinek pokračuje a nyní si na náš trh nachystala novinku ve formě nejnovějšího modelu ve střední třídě. Nově odhalený model se jmenuje Vivo V29 a společnost na něj může být patřičně hrdá. Smartphone nás skutečně zaujal a je to opět něco zcela nového, než na co jsme byli doposud zvyklí.

Vivo V29 – Specifikace

Rozměry:164,1 × 73,7× 7,46 mm, 186 g
Displej:AMOLED, obnovovací frekvence 120 Hz, 1260 x 2800 pixelů
Procesor:Snapdragon 778G+ 5G
Fotoaparát:50 MP hlavní senzor, 8MP ultraširokoúhlý,
2 MP snímač hloubky 50 MP selfie
Pamět:8 GB RAM + 256 GB interní pamět
Operační systém:Funtouch 13 postavený na Androidu 13
Konektivita:2G, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth, NFC
Baterie:4600 mAh s podporou 80W drátové nabíjení
Cena:11 999 CZK

Obsah balení: Náš zákazník, náš pán

Jak už jsem psal výše, tak společnost Vivo se drží jednoduchého motta: „Náš zákazník, náš pán“. V současné době jsme svědky toho, kdy dostaneme za několik tisíc krabičku s telefonem, která neobsahuje nabíječku, pouzdro, sluchátka a mnohdy ani nabíjecí kabel. Tohle všechno ve jménu ekologie. Osobně si myslím, že v tom je celé jenom hon za většími zisky a punc ekologie tady máme jen tak na oko.

U společnosti Vivo tento problém nehrozí a zákazník za svoje vydělané peníze dostane skutečně vše, co bude k provozování telefonu potřebovat a na co má nárok. Po vyndání smartphonu z krabičky na vás čeká nabíjecí adaptér o výkonu 80 W, nabíjecí kabel s koncovkou USB-A a USB-C, silikonové pouzdro a pin na vyndání šuplíčku sim karty.

Vivo V29
Zdroj: Svět Huawei

Vzhled a zpracování:

Smartphony značky Vivo mám rád, protože každý nový model přijde s něčím tak trochu neotřelým. Vivo V29 vás jako první zaujme svojí lehkou konstrukcí. Telefon je skutečně lehký, když to porovnám se svým Huawei Mate 40 Pro, tak ten proti Vivu působí jako cihla. Nová V29 váží pouze 186 g, což je na takto velký telefon skutečně pěkné. To celé podporuje jeho tenké tělo, která má pouze 7,46 mm a díky tomu skvěle padne do ruky. Navíc, když telefon osadíte silikonovým pouzdrem, tak stále působí velmi lehce a tence.

Vivo V29
Zdroj: Svět Huawei

Pokud jde o velikost displeje, tak se Vivo drží optimální zaběhnuté velikosti. Konkrétně na tomto modelu najdeme AMOLED displej s rozlišením 2 800 × 1 260 a velikostí 6,78″. Displej nabídne mírné protažení do stran, takže opticky vypadá mnohem větší. Jedná se o ideální velikost, která padne do ruky, i když nemáte vyloženě obří ruku. Díky bohu za to, že ještě dneska jsou výrobci, kteří nedělají pouze obří pádla.

Zadní strana smartphonu je vyrobena z plastu, ale nenechte se zmást. Je vyroben s matnou úpravou, takže na dotek působí velmi luxusním dojmem. Co také působí luxusním a skutečně prémiovým dojmem, tak to je fotomodul. Ten zabírá téměř celou 1/3 zad a je skutečně obří. Ve fotomodulu najdeme 3 snímače, kde přitom má každý svoji specifickou funkci. Součástí fotoaparátů je i nový světelný kruh Aura Light, který poskytuje měkké a neoslnivé světlo.

Rámeček telefonu je vyroben v tmavě lesklé úpravě. Na slunečním světle to vypadá jako tmavě modrá barva, která je lehce říznutá černým odstínem. Je to skutečně povedená barevná variace. Na spodní straně telefonu najdeme reproduktor, nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a šuplík na sim kartu. Levá strana už bývá téměř pokaždé čistá a hlavní ovládací prvky najdeme vpravo. Stejně jako u jiných modelů, tak Vivo má na pravé straně jako první zapínací tlačítko a mírně nad ním kolébku hlasitosti. Tlačítka jsou ideálně rozložena, takže nemusíte při užívání zbytečně přehmatávat. Horní strana nabídne pouze mikrofony a nápis „Professional Portrait“, ten jasně naznačuje, na co Vivo u tohoto smartphonu míří.

Displej: Jedním slovem „Špička“

Jak už jsem zmiňoval výše, tak Vivo V29 přichází s AMOLED displejem, který nabídne rozlišení 2 800 × 1 260 při velikosti 6,78″. Sama společnost Vivo uvádí, že se jedná o nejlepší displej u telefonu Vivo řady V. A s tímto tvrzením musíme souhlasit. Displej nabízí také ergonomické 3D zaoblení pod úhlem 55°. Tato úprava zajišťuje pohodlné držení, a navíc to opticky zvětšuje zobrazovací pole. Dále tento 1,5K AMOLED displej nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz. Pravdou je, že po několika denním užívání se nebojím říci, že model V29 nabízí rozlišení, podání barev a zobrazovací schopnosti na úrovni vlajkových modelů nejvyšší třídy.

Vivo V29
Zdroj: Vivo

Samozřejmostí je certifikace HDR10+. V displeji nechybí přímo zabudovaná čtečka otisků prstů pro snadné odemykání. Testoval jsem různá videa, různé streamovací služby a musím uznat, že vše bylo opravdu perfektně ostré a čitelné. Hodně mě zaujala funkce inteligentní ochrany zraku. Ta v noci sníží kvalitu podání barev minimálně a váš zážitek například ze sledování filmu je tak nenarušen.

Zvuk: Mohlo to být lepší

V dnešní době už má většina smartphonů stereo reproduktory. Proto mě malinko mrzí, že u tohoto modelu je dostupný pouze mono reproduktor. Na obranu Viva uznávám, že nehraje vůbec špatně. Zvuk nabídne čistý a při větších hlasitostech neuslyšíte žádné výrazné zkreslení. Basová složka je bohužel o něco slabší, ale to se dá u mono reproduktoru a tloušťce tohoto smartphonu předpokládat.

Za tohle musím Vivu udělit černý puntík a doposud je to jediná věc, která mě na tomto smartphonu mrzí. Je to takové mírné zklamání, ale je logické, že v nějaké části muselo Vivo improvizovat, aby udrželo přívětivou cenu. Při sledování videí, poslechu hudby, a hraní her mít problém nebudete a pokud nejste vyloženě audiofil, tak vás to skutečně trápit nemusí. Mono reproduktor je dostačující, ale stereo by více umocnilo samotný zážitek při používání tohoto modelu.

Baterie: Zázrak v kapesním balení

Na společnost Vivo je ohledně baterie vždy spolehnutí. Je to taková záruka kvality. Model Vivo V29 nabídne baterii o kapacitě 4600 mAh, která je plně dostačující k tomu, aby Vám telefon vydržel den a půl. Případně střídmějšího využívání klidně i dva dny. Přikládám to k tomu, že Vivo použilo procesor Snapdragon 778G+ 5G (6 nm), který je sám o sobě velmi úsporný. Dále musíme zmínit fakt, že Vivo má krásně odladěný systém, ten je krásně plynulý a není osazen zbytečným marastem, který by běžel na pozadí a pomalu vysával baterii.

U každé své recenze píšu své poznatky ze svého pracovního dne. Každý den několik desítek minut hovorů, nebojím se říct, že napsaných stovky SMS zpráv přes různé aplikace jako Messenger či WhatsApp. Dále několik hodin na sociálních sítích jako Facebook a Instagram a do toho občasné focení.

Díky těmto zkušenostem můžu v klidu říci, že nebudete mít problém s telefonem vydržet na jedno nabití minimálně den a půl. Většinou jsem večer ulehal s tím, že jsem měl kapacitu baterie kolem 40-45 %.

V balení je přibalena 80W nabíječka, která telefon nabije z 0 % na 100 % za reálných 25-30 minut. To je hodnota, která je skutečně působivá. Musím říci, že takový výkon nabíjení vám nenabídnou ani konkurenční vlajkové lodě v hodnotě několika desítek tisíc. Vždycky máte jistotu, že si telefon zvládnete nabít během pár chvilek například při snídani, obědě nebo jenom při převlékání před cestou na večírek.

Výkon: Ověřená kvalita

Vivo v tomto případě sází na jistotu a sáhlo po dobře známém procesoru, Snapdragon 778G+ 5G, který je vyroben 6nm technologií. Jsem rád, že společnost sáhla po vylepšené verzi klasického Snapdragonu 778G. I když se sluší říci, že Snapdragon 778G+ je vlastně pouze přetaktovaný původní čipset 778G. Pořád spoléhá na jádra Kryo 670 s tím rozdílem, že dosahuje maximálního taktu až 2,5 GHz. Výkon u grafiky Adreno 642L poskočil dokonce o 20 % a tyhle procenta jsou ve výsledku znát. Tomuto procesoru také asistuje 8GB RAM a 256GB interní úložiště.

Osobně uznávám, že při běžném používání nezaznamenáte vůbec žádné problémy a Vivo V29 zvládne prakticky vše, co po něm budete chtít. V tomto směru tento vylepšený procesor nemá dané hranice, a udělá vše proto, abyste jako uživatel byl spokojený. Popravdě jsem se nesetkal se situací, kdy by telefon zaváhal, případně se zadrhával z důvodu nedostatku výkonu.

Hry si na tomto telefonu zahrajete také, ale je nutné si uvědomit, že grafický čip Adreno 642L má své rezervy, které mohou některé náročnější hry vyčerpat. Pokud chcete telefon primárně na hraní her, tak bych se podíval po silnějším modelu jako například Vivo X80 Pro. Nemusíte mít úplných strach, že si například hry jako FIFA Mobile, PUBG a Call of Duty nezahrajete. Samozřejmě, že si je zahrajete, ale budete muset malinko ubrat na svých grafických požadavcích.

Jak už jsem zmínil v kategorii baterie, tak výkonu procesoru také pomáhá skvělá optimalizace systému. Ten je čistý, jednoduchý a jeho náročnost na výkon je minimální, takže nemusíte mít strach, že běžné každodenní úkony váš smartphone postupně zpomalí.

Fotoaparát: Vivo V29 najde světlo i v úplné tmě

Vivo mám rád, a pokud se bavíme o fotoaparátu, tak to platí dvojnásob. Při testování například modelů Vivo X80 Pro nebo Vivo X90 Pro, tak vždy jsem byl mile překvapen věrným podáním barev. Nebojím se říci, že podání barev je u Viva mnohem reálnější, něž například u Huawei, Honoru nebo Samsungu. Proto jsem byl velmi zvědav, jak se nám vybarví nové Vivo.

V mnoha ohledech a situacích mi Vivo V29 udělalo mnohem krásnější fotku, než můj Huawei Mate 40 Pro. Vždy když jsem fotil pomocí Mate 40 Pro například v interiéru, tak pokaždé udělal extrémně tmavou fotku, která se nedala použít. Oproti tomu model V29 ze snímku vytáhl hromadu světla s tím, že snímek dostal zcela jiný rozměr.

Když jsem vzal telefon poprvé ven na focení, tak se ihned ukázala jeho síla. Jeho hlavní 50MP snímač při dostatku světla rozehraje nádherný koncert. Výsledné fotky vypadají skutečně nádherně a mnohdy vypadají, jak kdybyste je fotil na mnohem dražší vlajkovou loď. Zachycené snímky nabídnou krásnou paletu věrných barev, hromadu detailů a při přiblížení až nečekaně ostré detaily.

Prvních nedostatků si začnete všímat, když začne být lehce šero. Tedy ani ne úplná tma, ale slunce už zapadlo. V ten moment se na výsledných fotkách tu a tam objeví lehký náznak šumu. Není to nic zásadního, ale je třeba s tím počítat a je lepší výslednou fotku udělat například dvakrát, a posléze vybrat tu lepší. Vivo V29 občas snímek zachrání postprocesingem, ale pokaždé na to spoléhat nemůžeme.  

V oblasti zadního fotoaparátu je hlavním tahákem pokročilý systém osvětlení. Ten Vivo nazývá Aura Light. Fotografům může přijít vhod, že si scénu lze nasvítit v různé teplotě bílé barvy. Testovaný model zvládne skrze Aura Light osvětlit scénu v pásmu 1 800 až 4 500 K pro ideální výběr toho nejpřirozenějšího nasvícení pro minimalizaci stínů ve tváři focené osoby. Díky jasnému, ale rovnoměrnému osvětlení dosáhnete trojrozměrnějšího světelného efektu, který redukuje například stíny obličeje.

Vivo V29
Zdroj: Svět Huawei

Software: Funtouch OS je naprosto geniální

Určitě za zmínku stojí fakt, že ihned po vyndání telefonu z krabičky běží Vivo V29 na nejnovějším Androidu 13. Samozřejmě tady Vivo použilo vlastní grafickou nástavbu FuntouchOS, kterou si bez přehánění zamilujete. Přiznám se, že každé testování telefonu s touto nástavbou si užívám. Vivo je v tomhle směru prostě jiné, a celá nástavba je skutečně velmi přehledná, rychlá a intuitivní.

Osobně mi sedí například mnohem více než například One UI od společnosti Samsung nebo MIUI od Xiaomi. Vzhledem k současnému vydání telefonu už víme, že model V29 dostane ještě dva velké updaty. Dočká se tedy systému Android 14 a Android 15. Zároveň je jisté, že jeho bezpečnostní podpora bude trvat minimálně 3 roky.

Jak už jsem psal výše, tak Vivo s Androidem 13 pracuje velmi svižně, a uživatelé si jeho ovládání a chytrá gesta skutečně velmi rychle osvojí. Navíc při takto dlouhé podpoře budete mít zajištěnou velmi kvalitní optimalizaci po dobu několika let.

Závěr: Vivo V29 se může stát premiantem střední třídy

Kde začít? Vivo s tímto modelem míří skutečně vysoko a jeho výbava tomu odpovídá. Skvělý displej, dlouhá výdrž, úchvatný fotoaparát. K tomu všemu přidejte zábavnou a intuitivní systémovou nástavbu Funtouch 13, která v současnosti patří k těm lepším na trhu. A najednou tady máte smartphone, který může rozhodit prodeje na našem trhu.

Osobně jsem rád, že Vivo jde tímto směrem a snaží se odlišit od konkurence. Jejich designový jazyk má taky své specifické prvky, ať už to jsou výrazné moduly fotoaparátu nebo zajímavá úprava zad samotných telefonů. Tohle všechno v kombinaci se zajímavou cenovkou bude hrát prim při lanaření nových zákazníků. Jediný nedostatek, který tady z mého pohledu vidím, a bude trápit některé budoucí zákazníky, tak to je využití procesoru Snapdragon 778G+.

I když se vůbec nejedná o špatný procesor, tak zákazníci budou chtít u smartphonu s cenovkou 11 999 CZK něco lepšího. Výkonu nabídne dostatek a jeho spektrum využití je velmi působivé, ale zákazník může chtít za své peníze něco silnějšího. Teď už bude pouze na Vivu dokázat, že tento smartphone za to stojí a procesor je v tomto modelu zcela dostačující.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Vivo V29 na Zboží.cz

Zdroj: Zboží

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: svethuawei.eu, gsmarena.com, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hodnocení: 7

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *