Samsung popírá obchodní vazby se společností Huawei. Má se společnost obávat sankcí ze strany USA?

Samsung
Autor: Obi Onyeador / Zdroj: Pexels

Společnost Samsung Electronics se po zprávě, že některé její čipy jsou v telefonech prodávaných čínským výrobcem, vyjádřila, že s Huawei po zavedení amerických sankcí v roce 2020 nikdy neobchodovala.

„Společnost Samsung dodržuje vývozní předpisy stanovené vládou USA a neudržuje obchodní vztahy nastíněné v rámci ochranných opatření,“ uvedl mluvčí společnosti Samsung Electronics.

Podle tchajwanského deníku DigiTimes se však společnosti Huawei podařilo používat paměťové čipy společností Samsung, Kioxia a dokonce i Micron a SK hynix, a to navzdory americkým sankcím uvaleným na čínskou technologickou společnost v roce 2020.

V souvislosti s vlajkovými čipy NAND společnosti SK hynix, které byly nalezeny v nejnovějším smartphonu Huawei Mate 60 Pro, byly vzneseny otázky ohledně účinnosti sankcí na paměťové čipy. Společnost Huawei v posledních třech letech nasadila ve svých smartphonech a tabletech paměťové čipy DRAM od společností Samsung a Micron a čipy NAND Flash od společnosti Kioxia.

To znamená, že Čína si buď vytvořila dostatečné zásoby na budoucí roky, nebo našla skrytý obchodní kanál, jak nadále dovážet některé polovodiče vyrobené v zahraničí.

Společnost SK hynix začátkem tohoto měsíce uvedla, že v roce 2020 přestala dodávat své výrobky společnosti Huawei poté, co americká vláda s odkazem na bezpečnostní otázky zakázala společnostem dodávat čipy vyrobené s využitím amerického vybavení a technologií společnosti Huawei bez schválení.

„SK hynix s Huawei neobchoduje,“ řekl tehdy mluvčí SK hynix

„Naší pevnou zásadou je dodržovat vývozní předpisy USA.“

DigiTimes dodal, že nejnovější produkty Huawei obsahovaly čipy vyrobené v USA, Japonsku a Koreji, nikoli však domácí čipy společností Yangtze Memory Technologies (YMTC) a ChangXin Memory Technologies (CXMT).

„Na rozdíl od klasických procesorů, které fungují jako mozek chytrých telefonů, jsou paměťové čipy spíše pouze úložištěm (které neobsahuje klíčová data související s bezpečností),“ uvedl specialista polovodičového průmyslu.

„Je obtížné zcela kontrolovat dodavatelský řetězec a je přitažené za vlasy tvrdit, že to (tok paměťových čipů) spadá do oblasti bezpečnosti, pokud se to netýká výrobní technologie.“ Čipový průmysl má podezření, že společnost Huawei má ve skutečnosti bohaté zásoby paměťových čipů zakoupených před zákazem v srpnu 2020 a vybavuje jimi své produkty vydané v letech 2021 a 2022.

Nedávná zjištění o propašovaných čipech zahraniční výroby v produktech Huawei také naznačují, že čipy YMTC a CXMT jsou pravděpodobně pod úrovní čipů LPDDR5 DRAM v nejnovějších smartphonech Huawei. CXMT údajně usiluje o vývoj pamětí s vysokou šířkou pásma, ale stále se zasekává na úrovni 20nanometrové výroby.



Samsung má ve vývoji značný náskok

Společnosti Samsung Electronics se v listopadu 2021 podařilo vyrobit 14nanometrové mobilní čipy DRAM LPDDR5X pomocí technologie extrémního ultrafialového záření (EUV). Podle zprávy deníku South China Morning Post, podle níž výzkumníci z univerzity Tsinghua začali vyvíjet vlastní metodu výroby mikročipů nazvanou steady-state microbunching (SSMB), však Čína od svých ambicí v oblasti čipů zatím neustoupila.

Výzkumníci se snaží „položit základy budoucnosti výroby polovodičů“ pomocí urychlovačů částic k vytvoření nového laserového zdroje a nakonec „zkoumají nové cesty, jak obejít omezení litografických strojů“, uvedl v pondělí South China Morning Post.

Technologii EUV, která se používá při výrobě pokročilých mikročipů pod 7 nanometrů, vlastní výhradně nizozemský výrobce čipových zařízení ASML. Společnost ASML se k americkým sankcím připojila již v rané fázi a zastavila vývoz litografických strojů EUV do Číny.

„K našemu nezávislému vývoji EUV litografických strojů zbývá ještě dlouhá cesta, ale světelné zdroje EUV na bázi SSMB nám poskytují alternativu k sankcionované technologii,“ uvedl Tang Chuanxing, vedoucí profesor projektu, ve zprávě univerzity Tsinghua.

Projekt SSMB začal v roce 2017, ale nedávno se stal veřejně známým díky „průlomu“ společnosti Huawei. Nová technologie může Čínu katapultovat na pozici nového lídra v oblasti pokročilé výroby polovodičů, dodali vědci z Tsinghua.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: huaweicentral.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *