Únik chladicí kapaliny na ISS vyvolává obavy o ruský vesmírný program

ISS
Autor: flflflflfl / Zdroj: Pixabay

Na ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) došlo v pondělí k třetímu úniku chladicí kapaliny během necelého roku, což vyvolalo nové otázky ohledně spolehlivosti vesmírného programu Ruska, i když oficiální představitelé uvedli, že členové posádky nejsou v ohrožení.

Vločky zmrzlé chladicí kapaliny stříkající do vesmíru byly vidět v oficiálním přímém přenosu z orbitální laboratoře, který NASA poskytla kolem 13:30 východního času (1730 GMT), a byly potvrzeny v rádiovém rozhovoru mezi americkým řízením mise a astronauty.

„V modulu Nauka ruského segmentu ISS došlo k úniku chladicí kapaliny z vnějšího (záložního) okruhu chladiče, který byl na stanici dodán v roce 2012,“ uvedla ruská vesmírná agentura Roskosmos na Telegramu a dodala, že teploty v postižené jednotce zůstávají v normálu.

„Posádku ani stanici nic neohrožuje,“ dodala v prohlášení.

Nauka, což v ruštině znamená „věda“ a je známá také jako víceúčelový laboratorní modu, upgrade (MLM), odstartovala v roce 2021. Z řídicího střediska americké mise v Houstonu bylo slyšet, jak žádá astronauty na americké straně o prošetření.

„Dobrý den, venku vidíme vločky, potřebujeme, aby se posádka vydala ke kopuli, myslíme, že jich je pět nebo šest, a potvrdila všechny vizuální vločky,“ řekl jeden z úředníků astronautům. „Z chladiče na MLM uniká voda,“ odpověděla o něco později astronautka NASA Jasmin Moghbeliová.

NASA později v pondělním prohlášení události potvrdila s tím, že „posádka na palubě (stanice) nebyla nikdy v žádném nebezpečí“ a že únik pochází ze záložního chladiče Nauka.

„Primární chladič na modulu Nauka pracuje normálně a zajišťuje plné chlazení modulu bez dopadu na posádku nebo provoz vesmírné stanice,“ uvedla NASA a dodala, že posádka „byla požádána, aby z preventivních důvodů uzavřela ochranné okenice na oknech amerického segmentu.“



Zřejmě se jedná o větší problém

Jedná se o třetí únik chladicí kapaliny na ruské straně ISS za méně než rok. Dne 15. prosince 2022 se na dramatických záběrech televize NASA objevily bílé částice připomínající sněhové vločky, které po několik hodin proudily ze zadní části zakotvené kosmické lodi Sojuz MS-22.

Spekulace o příčině se soustředily na nešťastný zásah malým vesmírným kamenem neboli mikrometeoritem. Tato kosmická loď se vrátila na Zemi bez posádky a o několik měsíců později byla na její místo vyslána další loď Sojuz bez posádky. Dva Rusové a americká posádka museli v důsledku toho zůstat na roční misi a domů se vrátili teprve minulý měsíc.

Podobná netěsnost v polovině února postihla také ruskou nákladní loď Progress MS-21, která byla od října 2022 připojena k ISS. Sled úniků snižuje pravděpodobnost, že byly způsobeny meteority.

Kosmický analytik Jonathan McDowell řekl agentuře AFP: Stala se tu zvláštní věc: „Třikrát za sebou porucha chladicího systému. První událost může být cokoli, druhá je náhoda, třetí je něco systematického.“ Spekuloval, že na vině může být subdodavatelská firma.

„Opravdu to jen zdůrazňuje zhoršující se spolehlivost ruských kosmických systémů. Když si to dáte do souvislosti s jejich srpnovou neúspěšnou sondou na Měsíci, nevypadá to s nimi dobře.“

Ruský vesmírný sektor, který byl v minulosti pýchou země, se již několik let potýká s problémy, mezi nedostatkem finančních prostředků, neúspěchy a korupčními skandály. ISS je jednou z mála oblastí spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem, která od začátku ruské ofenzivy na Ukrajině a následných mezinárodních sankcí stále trvá.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: spacenews.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *