Čína podnikla první významný krok proti americké technologické firmě. Amerika se může zbláznit

Čína
Autor: Touka_hogimoto / Zdroj: Pixabay

USA v průběhu let zařadily několik čínských firem na černou listinu s odkazem na „národní bezpečnost“. Čínské úřady čas od času proti těmto zákazům ohradí, ale to na věci nic nemění. Čína nedávno zakázala společnosti Micron, největšímu americkému výrobci polovodičů, obchodovat s čínskými značkami s odkazem na „riziko pro národní bezpečnost“. To je totéž, co uvádějí Spojené státy, když zakázaly čínské značky jako Huawei a ZTE.

USA křičí kvůli čínskému zákazu společnosti Micron

Zákaz společnosti Micron vedl k tlaku na Bidenovu administrativu, aby reagovala na zařazení společnosti Micron Technology na černou listinu Pekingu. Ministryně obchodu Gina Raimondo prohlásila, že Spojené státy „nebudou tolerovat“ účinný zákaz Číny nakupovat paměťové čipy Micron Technology. Tvrdí, že na řešení tohoto „ekonomického nátlaku“ úzce spolupracují se spojenci. Raimondo rovněž uvedla, že Spojené státy „rozhodně nesouhlasí“ s postupem Číny vůči společnosti Micron a považují jej za prostý ekonomický nátlak. Američtí zákonodárci vyzývají Washington, aby proti Číně za její rozhodnutí zakázat výrobu paměťových čipů společnosti Micron Technology zasáhl.

USA již dříve zakázaly vývoz špičkových čipů a technologií k jejich výrobě do Číny. Raimondo a její čínský protějšek se setkali 26. května 2023, aby o této záležitosti jednali, a Raimondo zopakovala, že Washington zákaz považuje za ekonomický nátlak a nebude ho tolerovat.

Proč USA křičí, že se jim to nelíbí?

USA kopou proti zákazu společnosti Micron ze strany Číny z několika důvodů. Zde je několik klíčových bodů z výsledků vyhledávání:


  • Ztráta příjmů: Společnost Micron varovala, že zákaz prodeje čínským společnostem pracujícím na klíčových infrastrukturních projektech by ji mohl stát nepříjemná procenta ročních příjmů.

  • Ekonomický nátlak: Gina Raimondo, americká ministryně obchodu, uvedla, že USA „nebudou tolerovat“ nedávné rozhodnutí Číny zakázat čipy společnosti Micron Tech. Inc. v některých kritických odvětvích. Označila to za „ekonomický nátlak“ a uvedla, že Washington považuje opatření vůči společnosti Micron za „nepodložené“.

  • Napětí mezi USA a Čínou: Zákaz čipů společnosti Micron je považován za odvetu za sankce, které Washington a jeho spojenci uvalily na čínské odvětví čipů.

  • Dopad na Jižní Koreu: Očekává se, že Jižní Korea, která je významným obchodním partnerem Číny a bezpečnostním partnerem USA, bude na zákaz společnosti Micron reagovat. Její společnosti, zejména Samsung a SK Hynix, mají ze zákazu Micronu největší prospěch. Tyto dvě společnosti mohou získat zákazníky od společnosti Micron.

Spojené státy již mnoho let zakazují čínské značky a čas od času tyto zákazy dokonce zpřísňují. V současné době nemůže Huawei prodávat své mobilní telefony v USA, ale například Apple v Číně volně prodává. USA a jejich spojenci vynakládají miliardy dolarů, aby čínské firmy jako Huawei a ZTE odstranily ze své komunikační sítě. Tyto kroky probíhají již několik let bez výraznější odezvy ze strany Číny. Bylo jen otázkou času, kdy Čína zareaguje a udělá totéž, co dělají USA.

Upřímně řečeno, laik si nemůže ověřit tvrzení vlád o „riziku pro národní bezpečnost“. Podrobnosti, které pomáhají tyto věci ověřit, jsou v mnoha případech z dobrých důvodů často utajovány. Tudíž je těžké je zjistit. Tyto zákazy jsou s největší pravděpodobností součástí několikaleté eskalace amerických zákazů čínských technologií, která začala za prezidenta Donalda Trumpa a pokračovala i za vlády prezidenta Joea Bidena.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: aljazeera.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 10

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *